Iarna se dezlănţuie în masivul dâmbovițean Bucegi. Weekend de coşmar cu viscol , zăpadă troienită și vizibilitate zero în zona Padina-Peștera și Dichiu-Piatra Arsă. În ultimele ore iarna și-a spus cuvântul în zona montană dâmbovițeană . Potrivit salvatorilor montani, pe DJ 714 se circulă destul de bine și asta pentru că drumarii de la LDP Dâmbovița au acționat încă de la primele ore ale zilei și sunt în continuare pe baricade.
Nu au întârziat să apară și evenimentele nedorite în zona montană însă pe sectoarele de drum închise circulației.
Un șofer cu o camionetă în care se află și doi cai a rămas înzăpezit pe DJ 713 Piatra Arsă-Dichiu, sector de drum ce este închis circulației. Din informațiile pe care le deținem până la această oră, bărbatul are un grajd în zona Piatra Arsă unde ține caii pe timp de vară. Bărbatul văzând că vremea s-a înrăutățit, a decis să-și coboare cu mașina caii din munte . Viscolul, zăpadă troienită și vizibilitatea redusă l-au împiedicat pe bărbat să se mai deplaseze pe DJ 713, rămânâd înzăpezit. Omul aflat în culmea disperării în mijlocul urgiei albe, a sunat la 112 cerând atât sprijinul forțelor din Prahova dar și forțelor din Dâmbovița. Jandarmii montani dâmbovițeni au încercat să-i dea o mână de ajutor bărbatului însă din cauza viscolului și a vizibilității reduse dar și a stratului de zăpadă nu au putut ajunge la om.
În sprijinul jandarmilor montani dâmbovițeni vor veni drumarii de la LDP Dâmbovița și împreună vor încerca să ajungă la autoutilitara cu cai, rămasă înzăpezită pe DJ 713 Piatra Arsă-Dichiu. Șoferul autoutilitarei este în afara oricărui pericol.
Cu siguranță inconștiența de a se aventura pe un drum închis circulației îl va costa scump pe șoferul autoutilitarei.
Pentru a evita astfel de situaţii, jandarmii montani și drumarii de la LDP Dâmbovița recomandă tuturor conducătorilor auto ca, înainte de a pleca la drum, să se informeze în legătură cu condiţiile de deplasare pe traseul ales, precum şi despre condiţiile meteo rutiere prognozate pentru zona tranzitată şi să respecte indicatoarele rutiere
În conformitate cu prevederile art. 101 al. 3 pct. b din OUG 195/2002 „nerespectarea interdicţiei temporare de circulaţie instituite pe un anumit segment de drum public, reprezintă contravenție şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 6 şi 8 puncte amendă iar ca măsură complementară, permisul de conducere este suspendat pentru o perioadă de 60 de zile.
ATENŢIE!
Și drumul de legătură DJ 713 Dichiu – DJ 714 Zănoaga este închis temporar circulației publice pentru execuţia unor lucrări de intervenție, care să mențină gradul de siguranță a lucrărilor de apărare. Ruta alternativă de acces spre platoul Padina – Peştera va fi asigurată de către DJ 714 Glod – Sanatoriul Moroeni – Zănoaga – Padina – Peştera.