La Primăria Târgovişte se lucrează intens şi la proiectele ce pot obţine finanţare prin programul “Casa Verde” ce se derulează prin Administraţia Fondului de Mediu. Primarul municipiului Târgovişte a spus că are ca prioritate, introducerea serelor din Târgovişte în programul “Casa Verde” însă aşteaptă un răspuns de la Administraţia Fondului de Mediu.Prin programul “Casa Verde”, municipalitatea ar putea accesa până la 3.000.000 de lei:
„Lucrăm în acest moment la proiecte „ Casa Verde”, pe ceea ce înseamnă „ Casa Verde” şi aici aşteptăm un răspuns de AFM. Noi am vrea să introducem serele din municipiul Târgovişte într-un proiect cu asigurarea energiei termice din surse regenerabile. Aşteptăm un răspuns de la AFM pentru că există ceva nelămuriri pe termenul de imobil. Dacă nu ni se dă voie la sere atunci de gădim la blocurile sociale, unităţile de învăţământ. Oricum vom accesa fonduri şi pe această axa prin Fondul de Mediu. Putem accesa fonduri până la 3 milioane de lei „, a afirmat primarul Cristian Stan.
Din cele 15 sere ale municipiului Târgovişte, mai sunt astăzi, în funcțiune doar patru care se află în administrarea Direcției de Salubritate. La momentul acesta, cele patru sere funcționale asigură materialul dendrologic și pentru Eco Sal, dar și toate mozaicurile și o parte din plantele din Târgoviște. În prezent mai sunt doar 16 angajaţi.