Podul peste râul Ialomiţa pe DJ 711E, de la Ibrianu, un pericol iminent iar dacă constructorul nu va urgenta lucrările și totodată nu se va respecta restricția de circulație impusă autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare sau egală cu 7,5 tone , se poate produce inclusiv o tragedie.
De ani buni, podul este într-o stare din ce în ce mai avansată de degradare, inclusiv la structura de rezistentă iar ploile abundente din ultimele zile au afectat și mai mult podul. Culmea ironiei este că acest pod ar fi trebuit să fie în plin proces de reabilitare și modernizare, însă constructorul a lucrat “din joi în Paști „ . Acest pod a fost prins într-un proiect de reabilitare și modernizare, scos la licitație de autoritățile județene în data de 23.06.2019 care se intitulează: “ Pod pe DJ 711E, km 3+680 peste râul Ialomiţa la Ibrianu, judeţul Dâmboviţa, cu valoarea estimată a lucrărilor de execuţie de 8.320.512,64 lei fără TVA”, și care a fost atribuit constructorului în data de 3 aprilie 2020.

Constructorul se pare că nu și-a făcut treaba iar localnicii sunt disperați pentru că iau în calcul consecințele pe care le-ar putea avea continuarea deteriorării podului din cauza ploilor abundente, faptul că nu există rute ocolitoare rapide pe care oamenii din Cornești să le poată utiliza pentru a ajunge în zona de câmp unde au recoltele, în cazul în care ar rezulta necesitatea închiderii circulației pentru toate categoriile de vehicule.

Zilele trecute din cauza inundațiiilor, pe pod nu s-a putut circula, formându-se și niște cratere, lucru pe care l-am semnalat într-un material de presă. Ceea ce este mai grav, unii șoferi de tir care nu cunosc zona și folosesc GPS-ul ajung cu atutorenul la acest pod încercând să-l tranziteze. Primarul comunei Cornești, Radu Stancu face un apel să se respecte restricția de circulație impusă autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare sau egală cu 7,5 tone.
Pentru a vedea cum stau lucrurile ne-am deplasat la podul peste râul Ialomiţa pe DJ 711E, de la Ibrianu. Dacă până luni, constructorul a uitat cu desăvârșire să-și trimită oamenii la lucru, iată că astăzi, ce să vezi, câțiva muncitori lucrau la pod. Sperăm că în ceasul al nouălea constructorul va trece la treabă și în cel mai scurt timp, noul pod va prinde contur iar coșmarul locuitorilor din Cornești va lua sfârșit.
Până una alta, podul de Ibrianu, teoretic un pod, în realitate sunt niște scânduri înșirate printre care se vede apa învolburată a râului Ialomița, singurul punct de trecere, cel mai rapid între Cornești și Bilciurești, străbătut de zeci de vehicule zilnic, risca să se prăbusească în orice moment.
Constructorul trebuie să urgenteze lucrările și să nu mai bată pasul pe loc. Vom urmări cu atenție evoluția lucrărilor la podul de la Ibrianu.