Domnilor Pinocchio, e ok acolo sus, în turnul promisiunilor reciclabile? Se simte bine nasul? Întrebăm doar, că a crescut mult în ultima perioadă și ne temem să nu-l vedem ieșind prin geam.
Pinocchio de Dâmbovița! Tic-tac! A mai murit o promisiune. Fără flori. Fără panglică. Fără grădiniță.
În urmă cu câteva săptămâni, niște domni cu cravate bine călcate și aplomb electoral ne promiteau, cu ochii mari și frunțile sus, că în aprilie vom tăia panglica la o grădiniță nou-nouță. Ne imaginam deja copiii zburdând, părinții respirând ușurați, aplauze, discursuri cu “viitorul copiilor noștri” și “prioritate pentru educație”. Ei bine… surpriză!
A venit aprilie. A plecat aprilie. Grădinița? S-a pierdut pe drum. Sau într-un powerpoint. Cert e că nu e. Dar promisiunea, ce să vezi, a rămas în aer, alături de alte baloane de săpun marca „Administrația”.
Poate, între două postări între prieteni, veți găsi timp și pentru ceva concret. Cum ar fi… grădinița aia despre care vorbeați atât de convingător. Sau poate a fost doar un basm, iar noi am căzut iar în capcana zânelor cu mapă.
Până una-alta, să nu uitați să vă promiteți și-n mai, căci minciuna are picioare scurte, dar mandatul… patru ani.