ARD DEALURILE din județul Dâmbovița, inconștienta unor persoane care dau foc la vegetația uscată poate produce adevărate tragedii.
⛔ STOP incendiilor de vegetaţie❗
👨🚒 De mai bine de o oră, pompierii militari dâmbovițeni se luptă cu flăcările unui incendiu de vegetaţie uscată și stufăriș, în comuna Doicești, o altă alertă, a fost dată în comuna Vârfuri.
Focul este localizat în acest moment, însă trebuie înţeles faptul că aceste incendii de vegetaţie reprezintă un pericol pentru viaţă, bunuri şi mediu, fiind o ameninţare pentru siguranța oamenilor şi a gospodăriilor acestora, precum și pentru participanții la traficul rutier deoarece de foarte multe ori fumul reduce brusc vizibilitatea, situaţie care pot genera adevărate tragedii.
❗️Persoanele care nu respectă prevederile legale privind arderea miriştilor, resturilor vegetale şi a vegetaţiei uscate vor fi aspru #sancţionate, conform legislaţiei în vigoare.
#STOP
#Prevenim_Protejăm_Salvăm
Urmărește Partener TV și pe Google News