luni, februarie 10, 2025

Ziua Limbii Elene a fost sărbătorită la Târgoviște 

Știri

Ziua Limbii Elene a fost sărbătorită la Târgoviște, Comunitatea Elenă din Târgoviște, afiliată Uniunii Elene din România, Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” Târgoviște, și Universitatea „Valahia” din Târgoviște au marcat cea de-a șasea ediție a manifestărilor dedicate ZILEI LIMBII ELENE. Evenimentul s-a desfășurat la Muzeul de Istorie.

Ziua Limbii Elene a fost sărbătorită la Târgoviște, Comunitatea Elenă din Târgoviște, afiliată Uniunii Elene din România

 Au susținut alocuțiuni domnul  Marius-Șerban Cotenescu, președintele Comunității Elene din Târgoviște, urmat de Olimpia Bâncu, secretar executiv al Uniunii Elene din România și președintele Comunității Elene din București, iar  Universitatea „Valahia” din Târgoviște a fost reprezentată de  lector univ. dr.  Sorin Bute și lector univ. dr. Pompiliu Alexandru.

Ziua Limbii Elene a fost sărbătorită la Târgoviște, Comunitatea Elenă din Târgoviște, afiliată Uniunii Elene din România

Urmărește Partener TV și pe Google News

Mai multe

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Social