AVERTISMENTUL MECIDICILOR, în ultimele 48 de ore, avalanșă de VIROZE, GRIPE, unitățile de primiri urgenţe la un pas de BLOCAJ, după Crăciun, numărul copiilor dar și adulților, care au viroze, gripă, bronșiolite dar și alte complicații din cauza acestor afecțiuni crește de la o oră la alta.
Spitalele lucrează la capacitate maximă, iar medicii fac tot posibilul pentru a-i trata pe toți cât mai repede și pentru a putea face loc noilor urgențe.
Medicii le recomandă celor care au cele mai mici semne de viroză, gripă sau chiar COVID să se izoleze, să se odihnească și să stopeze lanțul de trasmitere care este inevitabil dacă nu se izolează de celelalte persoane care încă nu sunt bolnave.
PREVENȚIA este mult mai sigură decât tratamentul.
Potrivit medicilor infecționiști, este foarte greu, dar românii ar trebui să respecte toate măsurile de prevenție pentru a nu se confrunta cu astfel de probleme.
Potrivi datelor din 29 decembrie 2022, lunile Ianuarie și Februarie vor fi destul de complicate .
Urmărește Partener TV și pe Google News