Polițiștii de combatere a criminalității organizate Dâmbovița, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale, sub coordonarea D.I.I.C.O.T – B.T. Dâmbovița, au descins la domiciliile unor persoane bănuite de operațiuni cu droguri de risc. Patru bărbați au fost reținuți și ulterior arestați preventiv.
La data de 7 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Dâmbovița, cu sprijinul Direcției Operațiuni Speciale a Poliției Române, sub coordonarea D.I.I.C.O.T – B.T. Dâmbovița, au efectuat șapte percheziții domiciliare la persoane bănuite de trafic, deținere, consum și comercializarea de droguri de risc, fapte comise în perioada aprilie-noiembrie 2017.
La activitate au participat și polițiști din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Ploiești, polițiști de la Inspectoratul de Poliție Județean Dâmbovița, precum și jandarmi.
În urma perchezițiilor, au fost ridicate 20 de grame de cannabis, 4 grindere,18 semințe, 1 cântar electronic de precizie, 4 recipiente cu resturi vegetale, 8 resturi de „joint”, mai multe folii de staniol cu urme vegetale și plicuri autosigilante, 8 telefoane mobile, 140 de euro, 100 de franci elvețieni, 10 lire și 350 de lei.
Au fost puse în executare 53 de mandate de aducere, persoanele depistate fiind conduse la sediul parchetului pentru audieri.
În urma probatoriului administrat, patru bărbați au fost reținuți pentru 24 de ore, iar ulterior, pe numele acestora, Tribunalul Dâmbovița a emis mandate de arestare preventivă, pentru 30 de zile.
Cei în cauză au fost încarcerați în Centrul de Reținere și Arest Preventiv al Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița.
Trending
- Daniel Cristian Stan, primarul municipiului Târgoviște, la Adunarea Generală a Asociației Municipiilor din România.
- Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) anunță că, datorită Sărbătorilor Pascale, plata pensiilor și indemnizațiilor pentru luna aprilie 2026 va fi devansată
- ITM Dâmbovița : S-a desfășurat faza județeană a concursului național „ȘTIU ȘI APLIC – Securitatea și sănătatea în muncă se dobândesc de pe băncile școlii”, o competiție devenită deja tradiție pentru elevii din învățământul liceal și profesional
- Jandarmii dâmbovițeni pe baricade ordinea la meciul România U21 – San Marino U21
- Traficanți de droguri, prinși în Dâmbovița!
- România U21, ultimele indicații înaintea duelului cu San Marino U21, se joacă în această seară la Târgoviște
- Ciclon puternic în Mediterană: Ploi torențiale, furtuni și vânt cu intensitate de uragan în mai multe țări europene, ajunge miercuri și în România
- Luptă pentru calificarea în finala campionatului la Târgoviște!
