UNICAT: Primăria Voineşti are un parc auto de utilaje de ultimă generație, pregătit pentru orice intervenție, un xemplu de eficiență și performanță în gestionarea resurselor locale.

Primăria comunei Voinești se remarcă prin investițiile impresionante într-un parc auto de utilaje de ultimă generație, pregătit pentru orice intervenție. Mai nou, administrația de la Voinești a înnoit parcul de utilaje al comunei prin achiziționarea unui buldoexcavator performant JCB, prețul acesteia fiind de 600.000 RON.

Vechiul buldoexcavator, achiziționat în anul 2006, a fost scos la licitație publică conform hotărârii Consiliului Local. Suma obținută prin vânzarea la licitația acestui utilaj a fost de 86.000 RON. Deja, utilajul nou a intrat în pâine, fiind observat de dumneavoastră la diverse activități desfășurate prin satele comunei Voinești.

Cu peste 20 de utilaje la standarde europene, o spălătorie proprie ultramodernă și o stație de încărcare, administrația locală demonstrează că se poate realiza performanță și eficiență în gestionarea resurselor. Primarul Gabriel Dănuț Sandu și viceprimarul Constantin Popa conduc o echipă dedicată și profesionistă, care asigură o mare parte din lucrările edilitare în regie proprie. Voinești devine astfel un exemplu de succes în atragerea de fonduri externe, gestionarea judicioasă a bugetului local și implementarea unei politici investiționale orientate către progres și modernizare.
Nu trebuie să ascundem faptul că au existat în anii trecuţi, situaţii în care , utilajele de de la Voineşti au dat o mână de ajutor şi altora din localităţile învecinate.