Târgoviște: Festivalul Babel, a VII-a ediție, are loc între 2 și 11 iunie 2017

Știri

 

Sala Oglinzilor a  Teatrului Tony Bulandra  a fost gazda conferinței  de lansare a celei de-a VII-a ediții a Festivalului Internațional Babel. Festivalul Babel, a VII-a ediție, are loc între 2 și 11 iunie 2017. Este organizat de Teatrul Tony Bulandra din Târgoviște, cu sprijinul Primăriei Municipiului și Consiliului Local.  Mihai Constantin Ranin, directorul  Teatrului Tony Bulandra   a ținut să sublinieze că  această ediție a Festivalului Internațional Babel –sunetul  reunește toate formele de artă. Așa cum îi spune și numele – BABEL – este, în aceeași măsură, un festival internațional care reunește artiști de pe întreg mapamondul. Acesta nu este doar un fel de a spune, pentru că la Târgoviște veți vedea, printre altele, trupe din Africa de Sud, Algeria, Iran, Coreea de Sud, Rusia, Kazahstan, Franța, UK, Polonia, Spania, Israel, Macedonia, Portugalia.

            Limbajul comun va fi Sunetul, tema ediției cu numărul VII – un element care cucerește și armonizează contrarii. Evenimentele programate vor cuprinde întreg orașul: spectacole indoor, spectacole outdoor, concerte, conferințe, lansări de carte, proiecții de film, workshop-uri și, nu în ultimul rând, o paradă a cărei diversitate și inedit îi determină pe oameni să împânzească străzile orașului, pentru a face și ei parte din atmosfera carnavalescă.

            Câteva nume sonore de companii teatrale care vor juca anul acesta pe scena târgovișteană sunt: Teatr KTO și Teatr Nikoli din Polonia, Nolddang Theatre din Coreea de Sud, Teatr Kurgan din Rusia, Comuna Teatro de Pesquisa din Portugalia.

Bugetul pentru acest festival este de 400.000 de lei însă sunt și sponsori care suțin  acest festival internațional. Peste 180 de tineri volunari sunt angrenați în activitățile de promovare ale  evenimentului.

 

- Advertisement -

Mai multe

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisement -

Social