A fost aprobată cererea de finanțare, depusă de CJ Dâmbovița, în vederea achiziționării a 31 de microbuze electrice pentru transportul școlar, finanțarea este asigurată prin PNRR în cadrul Programului „Microbuze electrice pentru elevi”. Achiziționarea de microbuze electrice de 8+1 și 16+1 locuri va rezolva în bună parte problema copiilor care sunt nevoiți să parcurgă distanțe lungi în microbuze vechi sau chiar pe jos.

” Mă bucur că putem oferi unui număr semnificativ de elevi un mijloc de transport #sigur, #confortabil și #ecologic. Astfel, copiii vor putea ajunge la școală în condiții excelente, fără a fi nevoiți să se confrunte cu disconfortul sau riscurile asociate transportului învechit.
Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 6.000.000 de euro, care este și suma maximă admisă ce putea fi solicitată.” , a transmis președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan
Urmărește Partener TV și pe Google News