Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Babel FAST cu spectacole din Coreea de Sud, Scoția,Lituania şi Italia

Autor:

Data: 5 iunie 2019, 19:31

Primul spectacol  în cea de-a patra zi a Festivalului Babel  este  cel al companiei din orașul Masan, Coreea de Sud: Sangsangchangkko (The Imaginary House / Casa Imaginară). Spectacolul „After” („După”) este despre viața unui bărbat, influențată de personalitatea agresivă a tatălui său. Un spectacol non-verbal sensibil și pregnant vizual și gestual.

„Fiecare duine” („Fiecare om”) este un spectacol plin de prospețime al studențiilor de la Edinburgh College, Scoția,  în Piața Mihai Viteazul. Tot în aer liber, Eccentrici Dadaro sunt niște clovni simpatici și revoltați, care arătă stupiditatea războaielor de-a lungul istoriei în spectacolul „Operativi!”. Seara se încheie cu un spectacol mult-așteptat: „Not a children`s game” („Nu e un joc de copii”), bazat pe o estetică minimalistă, în tonuri de alb, negru, gri sau turcoaz.

Echipa Teatrului Tony Bulandra este mândră și recunoscătoare că anul acesta i s-au alăturat: Mavexim Dacia (Partener oficial de mobilitate al Festivalului Babel 2019), Asociația Națională a Surzilor din România-filiala Dâmbovița (partener care asigură componenta de responsabilizare socială din cadrul Festivalului Babel 2019, unică în sfera festivalurilor de teatru din România) și, nu în ultimul rând, sponsorii: UNITER, HeildelbergCement, Banca Transilvania, Jidvei, Rondo Carton, Newmarkt.

PROGRAM BABEL

Miercuri, 5 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala OglinzilorYoga for performers, workshop, Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 3h

18:00 Sala Mare, After, regia: Kim so jung, Sangsangchangkko (The Imaginary House), Coreea de Sud; 1h 10 min.

19:00 Centrul Vechi, Fiecare duine (Fiecare om), regia colectivă PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.

19:30 Piața Mihai Viteazul, Operativi!, regia: Mario Gumina, Eccentrici Dadaro, Italia;1h

20:30 Casa SindicatelorNot a children`s game, regia: Albertas Vidžiūnas, Teatrul Alytus, Lituania, 1h 30 min.

Joi, 6 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala OglinzilorNot from the emotions inside but from the images outside, workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

16:00 Sala OglinzilorImagini teatrale succesive în teatrul contemporan cu: Jeungwoo Son, Hyungjong Song, Kim So Jung, Scott Johnston, Vidyanidhee Vanarase, Atsushi Kakumoto; 2h

18:00 Sala Mare, ALBA, regia: Yves Marc, Thèâtre du Mouvement, Franța; 1h 15 min.

19:00 Centrul VechiNunta, regia: Kiril Vîtoptov  (Laboratoarele Babel – Imago)

20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis,  Italia; 40 min.

21:00 Piața Mihai Viteazul, Pasărea de Foc, regia: Irina Niculescu, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 40 min.

21:30 Amfiteatrul Liceului nr. 2, Smoke like a man, regia: Mickey Yonas, Yafit Levi, Israel; 1h

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google