A început să ningă la munte.VIDEO

Știri

A început să ningă la munte, temperaturile au scăzut simțitor iar fulgii de nea și-au făcut simțită prezența încă de la primele ore ale dimineții.

În contextul în care iarna şi-a făcut deja simţită prezenţa în unele părţi ale ţării, şoferii sunt obligaţi să treacă la anvelopele de iarnă, altfel pot risca amenzi de până la 2.900 de lei.

Obligativitatea nu ţine însă de un anumit moment calendaristic, ci doar de vreme. Prin urmare, nu este obligatoriu doar de la 1 noiembrie ca autovehiculele care circulă pe drumuri cu zăpadă, gheaţă şi polei să aibă anvelope de iarnă. Dacă ninge în alte perioade ale anului, poliţiştii pot aplica amenzi şoferilor care nu au cauciucurile obligatorii pentru condiţiile respective de drum. 

În cazul în care şoferii circulă fără anvelope de iarnă pe drumuri cu zăpadă, gheaţă sau polei, riscă amenzi între 1.300 şi 2.900 de lei.  De asemenea, pe lângă amendă, se va reţine certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia. 

Vezi VIDEO

- Advertisement -

Mai multe

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

- Advertisement -

Social