Data: 23 decembrie 2018, 16:17
Au trecut 29 de ani de la Revoluţia din decembrie 1989, ziua de 22 decembrie a devenit simbol naţional şi a fost declarată de Parlamentul României, prin Legea 273/7 decembrie 2011, Ziua Victoriei Revoluţiei Române şi a Libertăţii.
Sâmbătă, 22 decembrie 2018, în Piaţa Mihai Viteazul din Târgovişte a avut loc un ceremonial militar şi religios, de comemorare şi cinstire a eroilor Revoluţiei. Garda de Onoare a prezentat onorul prefectului Antonel Jîjîie , care a salutat Drapelul, apoi a fost intonat Imnul României.
La festivităţi au participat reprezentanţi ai Primăriei Târgovişte , Consiliului Judeţean Dâmboviţa, ai asociaţiei de revoluţionari, membri ai familiilor eroilor martiri, ai altor instituţii centrale şi locale, partide politice,militari, jandarmi, pompieri preoţi.
A urmat o slujbă religioasă de pomenire a eroilor martiri.
În acordurile Imnului Eroilor, au fost depuse coroane din partea Parlamentului României, Primăriei Târgovişte, Consiliului Judeţean Dâmboviţa,Instituţia Prefectului şi MAI , din partea Asociației Revoluționarilor, cât şi din partea structurilor militare ale Ministerului Apărării Naţionale, Serviciului Român de Informaţii, a unor partide politice şi nu în ultimul rând din partea Asociației Neamunit.