Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

CONSILIUL EPARHIAL AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIŞTEI S-A INTRUNIT IN ȘEDINȚĂ DE LUCRU

Autor:

Data: 4 decembrie 2018, 21:15

  •  
  •  
  •  

Sub președinția Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, luni 3 decembrie 2018, s-au desfăşurat lucrările Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Târgoviştei.
Cu acest prilej, au fost adoptate unele hotărâri precum: validarea unor alegeri de membri în unele Consilii parohiale în care s-au vacantat posturile, rectificarea bugetară pentru anul financiar curent, precum și schimburi de terenuri la unele parohii, ori aprobarea de donații.
Părintele Vicar Eparhial și Părinții Consilieri au adus la cunoștința membrilor Consiliului Eparhial, aspecte ale activității sectoarelor eparhiale, din care reţinem următoarele:
* în Arhiepiscopia Târgoviştei, anul acesta, Înaltpreasfinția Sa a numit 3 preoți în administrația centrală eparhială, a hirotonit 5 noi clerici, au avut loc 7 transferuri clericale și s-au pensionat la termen 3 preoți;
* în anul școlar 2018-2019, Eparhia noastră acordă 18 burse de excelenţă sau sociale unor elevi și studenți, în valoare de 100.000 lei;
* campania „Donează sânge – salvează o viaţă” a însemnat participarea a 432 de persoane şi donarea a 186 litri de sânge;
* sprijinirea săptămânală a câte unuia din cele 25 de centre sociale, din judeţul Dâmboviţa, cu alimente sau bunuri;
* realizarea de locuințe pentru două familii care au rămas fără casă;
* inaugurarea și buna funcționare a Cantinei sociale a Eparhiei noastre din Târgoviște;
* pentru promovarea valorilor evanghelice, au fost tipările 11 volume, din care amintim pe cele dedicate: rolului Bisericii Ortodoxe Române în înfăptuirea Marii Uniri, Voievodului Mircea cel Bătrân, Voievodului Mihai Viteazul, Părintelui Constantin Galeriu, filantropului Iorgu Dumitrescu, albumul dedicate bisericilor și mânăstirilor importante din Eparhie, şi trei broşuri misionare pentru tineri.
Consiliul eparhial, reamintim, este organismul executiv al Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Târgoviștei, ce are în competență problemele bisericești administrative, culturale, social-filantropice, economice, patrimoniale și fundaționale pentru întreaga Eparhie.

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.