Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Târgovişte: Pregătirile pentru Sărbătoarea Sf. Ierarh Nifon, pe ultima sută de metri

Autor:

Data: 8 august 2017, 16:09

  •  
  •  
  •  

Pc. Pr. dr. Ionuț Adrian Ghibanu, vicar eparhial în cadrul Arhiepiscopiei Târgovişte, a susţinut o conferinţă de presă în cadrul căreia a prezentat pe larg programul legat de sărbătorirea Sf. Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţãrii Româneşti. Vineri, 11 august 2017, la Târgovişte, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, cu participarea unor Ierarhi din ţară şi din străinătate, va avea loc sărbătorirea Sf. Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţãrii Româneşti, pe un podium special amenajat în apropierea Catedralei Arhiepiscopale şi Mitropolitane, unde se vor afla moaştele Sfântului Ierarh. Punctul central al evenimentului va fi constituit de săvârşirea Sfintei Liturghii şi închinarea celor peste 20.000 de pelerini, aşteptaţi să vină la această sărbătoare a Ortodoxiei românești. Ceremoniile vor fi deschise, joi, 10 august, ora 18.00, cu slujba Vecerniei Sfântului, după care va avea loc Pelerinajul Tinerilor din Eparhia noastră. Acesta va începe din Parcul Mitropoliei, va continua până la Mânăstirea Stelea, incluzând centrul istoric al Târgoviștei, și se va finaliza în faţa Catedralei, unde va fi săvârșită slujba “Acatistului Sf. Ier. Nifon” şi închinarea tinerilor la racla cu sfintele moaşte.
Atât joi, 10 august, cât și vineri, 11 august 2017, pentru a încuraja performanța educațională, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit NIFON va premia pe elevii care au obţinut rezultate deosebite la Olimpiadele Naţionale la diferite discipline, precum şi pe profesorii care i-au îndrumat.
Cu acest prilej, Arhiepiscopia Târgovişte invită credincioşii sã participe, în numãr cât mai mare, la acest eveniment spiritual și cultural central al Eparhiei, în zilele de joi, 10 august, ora 18,00, şi vineri, 11 august a.c., începând cu ora 7.00.
Având în vedere că în zilele de joi, 10 august, și vineri, 11 august 2017, în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit NIFON, cu participarea unor Ierarhi din ţară şi din străinătate, va avea loc, la Târgovişte, sărbătorirea Sf. Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţãrii Româneşti, pentru optima informare a târgoviștenilor, precum şi a pelerinilor care vor participa la acest eveniment central al Eparhiei noastre, aducem la cunoştinţă că în ziua de 10 august, în intervalul orar 17,30-21,00, va fi închis circulaţiei autovehicolelor Bulevardul Libertăţii, iar, pe perioada desfăşurării Pelerinajului Tinerilor, aproximativ, între orele 19,30-20,30, se vor închide, parţial, Calea Domnească, Strada Stelea şi Strada Revoluţiei. În ziua de 11 august, începând cu ora 6,00 până la ora 15,00, se va închide circulaţiei Bulevardul Libertăţii și, parţial, Bulevardul Mircea cel Bătrân.
Programul sărbătorii Sf. Ier. Nifon, Patriarhul Constantinopolului şi Mitropolitul Ţării Româneşti

Joi, 10 august

18,00 – Participarea credincioșilor la slujba vecerniei Sfântului;
-Acordarea diplomelor de excelenţă “Sf. Ier. Nifon” elevilor din Eparhie, premianţi ai Olimpiadei de Religie, precum și profesorilor care i-au îndrumat.

19,15 – Pelerinajul tinerilor pe traseul: Parcul Mitropoliei, Bulevardul Libertății, Calea Domnească, Mănăstirea Stelea, Strada Stelea, Strada Revoluției, Statuia Brâncovenilor (centrul vechi), Piața Mihai Viteazul, Catedrala Mitropolitană.

Vineri, 11 august

7.00 – începerea sosirii credincioşilor la Catedrala Mitropolitană din Târgovişte și închinarea la moaştele Sf. Ier. Nifon.

8.50 – Venirea la Catedrală a Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit NIFON și a Ierarhilor din țară și din străinătate.

9.15 – Începerea Sfintei Liturghii.

11.40 – Cuvântul de învăţătură al Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit NIFON adresat clerului şi credincioşilor.

-Acordarea diplomelor de excelenţă “Sf. Ier. Nifon”
elevilor din Eparhie, premianţi ai Concursurilor şi
Olimpiadelor Naţionale, precum și profesorilor care i-au
îndrumat;
– Continuarea închinării la sfintele moaște, până seara târziu.

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.