JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Pregătirile pentru Zilele Cetăţii Târgovişte pe utima sută de metri. Programul Zilelor Cetăţii

Autor:

Data: 2 septembrie 2015, 11:11

Timp de cinci zile, în perioada 8-13 septembrie 2015,  vor avea loc Zilele Cetăţii Târgovişte. Premergător acestui eveniment, primarul interimar,  Cristian Stan alături de city managerul, Liviu Stoica şi  viceprimarul Cosmin Bozieru a susţinut o conferinţă de presă în cadrul căreia a prezentat amănunte strict legate de aceste acţiuni cultural-artistice. Primăria Municipiului Târgoviște a conceput un program ales pentru Zilele fostei Capitale a Țării Românești.

Parcul Chindia va fi gazda celor mai multe activităţi  din cadrul Zilelor Cetăţii. Aici târgoviştenii  pot lua parte la concertele de fanfară, concursurile de grafitti, karaoke, ateliere medievale , concursuri cu sporturi de sezon iar în spatele Turnului Chidiei va fi amenajată o scenă unde va avea loc spectacolul Vlad Voievod Drăculea. Nu în ultimul rând şi Teatrul de Vară din Parcul Chindia va prinde viaţă. zilele cetatii targovisteÎn cursul zilei vor fi prezentate piese de teatru pentru cei mici iar seara vor avea loc proiecţii de film.

Centru Vechi al municipiului Târgovişte va găzdui Târgul de Anticariat .

La Curtea Domnească vor avea loc piese de teatru susţinute de actorii de la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte, concerte de muzică sinfonică şi jazz.

În Piaţa Tricolorului din Târgovişte va avea loc concertul aniversar unde vor fi prezenţi: Ştefan Bănică Junior, Holograf, Alina Eremia şi alţii.Tot aici, va avea loc reprezentaţia Naţionalei de Fotbal a Artiştilor ce se va desfăşura imediat după partida de fotbal  a Echipei Consiliului Local Municipal Târgovişte.

Piaţa Mihai Vitezul va găzdui Parada Zilelor Cetăţii Târgovişte şi imediat în Parcul Mitropoliei se va desfăşura Târgul  Meşterilor Populari.

Din faţa Primăriei municipiului Târgovişte va fi startul pentru Turul Cetăţii Târgovişte pe bicicletă şi tot aici vor veni doi oaspeţi de seamă: arhitectul  Giovanni  Baldassare Vignossa şi decoratorul Giovanni  Battista del Basso, doi oameni importanţi care şi-au lăsat amprenta asupra clădirii primăriei Târgovişte.

 Si nu în ultimul rând Sala Polivalentă  va găzdui Cupa Cetăţii la Fotbal şi Fotbal-Tenis.

Programul Zilelor Cetăţii Târgovişte

Marţi, 8 septembrie

11.00 – Prezenţa oficialităţilor la slujba religioasă prilejuită de sărbătoarea Naşterii Sfintei Fecioare Maria – Ocrotitoarea municipiului Târgovişte

Locaţie: Mitropolia Târgovişte

12.00 – Procesiune Traseu: Mitropolia Târgovişte – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domească – Curtea Domnească

13.00 – Şedinţa Festivă a Consiliului Local Municipal Târgovişte

Locaţie: Curtea Domnească

17.00 – Garda Cetăţii

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia

18.00 – Deschidere Târgul de Anticariat

Locaţie: Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi)

20.00 – Cetatea Artei – Concert Vlad Miriţă Locaţie: Curtea Domnească

21.00 – Proiecţie film – Locaţie: Teatrul de Vară

Miercuri, 9 septembrie

11.00 – Teatru copii – Desene pe asfalt, face painting, animaţie tematică

Locaţie: Teatrul de Vară

16.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp

Locaţie: Parcul Chindia (terenuri)

16.00 – Deschidere zona tineret – Free Spirit

Locaţie: Peninsulă (Parcul Chindia)

17.00 – Garda Cetăţii

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia

18.00 – Teatru copii în cartiere

Locaţie: Micro II – Parcul Norocel

20.00 – Cetatea Artei – Teatru: Visul lui Fundulea (o producţie a Teatrului Tony Bulandra)

Locaţie: Curtea Domnească

21.00 – Proiecţie film

Locaţie: Teatrul de Vară

Joi, 10 septembrie

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat

Locaţie: Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi)

  1. 00 – 23.00 – Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke, Manifestări gratuite

Locaţie: Peninsulă (Parcul Chindia)

11.00 – Zona copii – Teatru, Desene pe asfalt, face painting

Locaţie: Teatrul de Vară

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

Locaţie:Parcul Chindia (Ruine)

16.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp

Locaţie: Parcul Chindia (terenuri)

16.00 – Deschidere Târgul Meşterilor Populari

Locaţie: Parcul Mitropoliei

17.00 – Garda Cetăţii

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

Locaţie: Micro IX – Parcul Aşchiuţă

18.00 – Gala de Excelenţă a Municipiului Târgovişte

Locaţie: Teatrul Tony Bulandra

20.00 – Cetatea Artei – Concert Jazz – Florin Răducanu

Locaţie: Curtea Domnească

21.00 – Proiecţie film

Locaţie: Teatrul de Vară

Vineri, 11 septembrie

09.00 – 21.00 Turneul CUPA CETĂŢII LA FOTBAL şi FOTBAL – TENIS

Locaţie: Sala Polivalentă

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat

Locaţie: Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi)

10.00 – 23.00 – Târgul Meşterilor Populari

Locaţie: Parcul Mitropoliei

  1. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke

Locaţie: Peninsulă (Parcul Chindia)

11.00 – Zona copii – Teatru – Desene pe asfalt, pace paintig

Locaţie: Teatrul de Vară

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

16.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp

Locaţie: Parcul Chindia (terenuri)

17.00 – Garda Cetăţii

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

Locaţie: Micro XI – Locul de joacă

18.00 – Vârsta de Aur – Recital Fanfară – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsnicie

Locaţie: Parcul Chindia (Foişor)

19.00 – Cetatea Artei – Recital Orchestra Simfonică Muntenia

Locaţie: Curtea Domnească

19.30 – PARADA ZILELOR CETĂŢII TÂRGOVIŞTE Traseu: Gara Târgovişte – B-dul Carol I – B-dul Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Parcul Chindia

  1. 45 – Spectacol fachiri, joggleri

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

21.00 – Spectacolul istoric Vlad Voievod Drăculea – Asociaţia Culturală Lupii Albi. Participă actorii: Bogdan Jianu, Carmen Tănase, George Alexandru, Ioan Isaiu etc

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

22.00 – Proiecţie film

Locaţie: Teatrul de Vară

Sâmbătă, 12 septembrie

9.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp

Locaţie: Parcul Chindia (terenuri)

9.00 – 21.00 Turneul CUPA CETĂŢII LA FOTBAL şi FOTBAL – TENIS

Locaţie: Sala Polivalentă

10.00 – Vânătoarea de Comori – Interact Târgovişte

Locaţii: Obiective turistice din Târgovişte

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat

10.00 – 23.00 – Târgul Meşterilor Populari

Locaţie: Parcul Mitropoliei

11.00 – Demonstraţii de drill, prezentare uniforme şi armament istoric Asociaţia „6 Dorobanţi” – Asociaţia Deutche Freikorps

Locaţie: Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi)

  1. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit – Concurs de Graffiti, Karaoke, concurs de idei

Locaţie: Peninsulă (Parcul Chindia)

11.00 – Zona copii – Teatru, desene pe asfalt, face paintig

Locaţie: Teatrul de Vară

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

16.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp

Locaţie: Parcul Chindia (terenuri)

16.00 – Turul Cetăţii Târgovişte pe bicicletă / Opriri la obiective de interes cultural – istoric de pe raza municipiului Târgovişte Plecare: Primăria Târgovişte

17.00 – Garda Cetăţii

Traseu: Parcul Chindia (zona Ruine) – Calea Domnească – Curtea Domnească – ieşire Str. Coconilor – Parcul Chindia

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

18.00 – Demonstraţii de drill, prezentare uniforme şi armament istoric – Asociaţia „6 Dorobanţi” – Asociaţia Deutche Freikorps

Locaţie: Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi)

18.00 – Teatru pentru copii în cartiere

Locaţie: Micro VI – Locul de Joacă (Gr. Nr.16)

18.00 – Vârsta de Aur – Recital fanfară

Locaţie: Parcul Chindia (Foişor)

19.00 – Cetatea Artei – Prezentare de Modă – Atelier by Lukyana Gropescu

Locaţie: Curtea Domnească

20.00 – CONCERT Artişti locali Alina Eremia, HOLOGRAF, ŞTEFAN BĂNICĂ

Locaţie: Piaţa Tricolorului

22.00 – Proiecţie film

Locaţie: Teatrul de Vară

Duminică, 13 septembrie

9.00 – Cupa Cetăţii la Tenis de Câmp

Locaţie: Parcul Chindia (terenuri)

9.00 – 13.00 – Turneul CUPA CETĂŢII LA FOTBAL şi FOTBAL – TENIS

Locaţie: Sala Polivalentă

10.00 – 23.00 – Târgul de Anticariat

11.00 – Demonstraţii de drill, prezentare uniforme şi armament istoric – Asociaţia „6 Dorobanţi” – Asociaţia Deutche Freikorps

Locaţie: Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi)

10.00 – 23.00 – Târgul Meşterilor Populari

Locaţie: Parcul Mitropoliei

  1. 00 – 23.00 Zona tineret – Free Spirit / Concurs de Graffiti, Karaoke, concurs de idei

Locaţie: Peninsulă (Parcul Chindia)

11.00 – Crosul Cetăţii

11.00 – Zona copii – Teatru – Desene pe asfalt, face paintig

Locaţie: Teatrul de Vară

11.00 – 13.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

13.00 – Finala Turneului CUPA CETĂŢII LA FOTBAL

14.00 – Meci demonstrativ de Fotbal – Tenis

15.00 – CONSILIUL LOCAL MUNICIPAL vs. NAŢIONALA ARTIŞTILOR FOTBALIŞTI

Locaţie: Sala Polivalentă

17.00 – Garda Cetăţii

17.00 – 19.00 – Cetatea lui Vlad Ţepeş – Ateliere medievale

Locaţie: Parcul Chindia (Ruine)

18.00 – Teatru în cartiere

Locaţie: Micro V – Locul de Joacă

18.00 – Vârsta de Aur – Recital fanfară

Locaţie: Parcul Chindia (Foişor)

18.00 – Demonstraţii de drill, prezentare uniforme şi armament istoric – Asociaţia „6 Dorobanţi” Asociaţia Deutche Freikorps

Locaţie: Piaţa Revoluţiei (Centrul Vechi)

20.00 – CONCERT Naţionala Artiştilor Fotbalişti: ALB NEGRU, Aurelian Temişan, Adrian Enache, Cornel Păsat Etc.

Locaţie: Piaţa Tricolorului

22.00 – Proiecţie film

Locaţie: Teatrul de Vară

23.00 – FOC DE ARTIFICII

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google