Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

VIDEO. Zilele oraşului Răcari, o reuşită

Autor:

Data: 16 august 2015, 12:33

  •  
  •  
  •  

În fiecare an, în luna august,de Sfântă Mărie Mare  Primăria şi Consiliul Local Răcari, pregătesc cel mai important eveniment al oraşului. Ajuns la ediţia cu numărul VII, Zilele oraşului Răcari  dă posibilitatea cetăţenilor de a pune în valoare oraşul Răcari.Şi în acest an programul dedicat Zilelor oraşului Răcari  s-a desfăşurat în zilele de 15 şi 16 august 2015. Astfel , timp de două  zile oraşul Răcari a fost gazda distracţiei , a petrecerilor , concertelor şi veseliei. Localnicii şi invitaţii au sărbătorit  toţi la un loc Zilele Oraşului Răcari. Autorităţile locale prin diverse activităţi,  au dat viaţă oraşului Răcari. Prima zi, 15 august când creştinii  au sărbătorit Adormirea Maicii Domnului , Sfântă Maria Mare, la Răcari manifestările au debutat cu oficierea slujbei religioase de Sfânta Maria, la Biserica Sfântul Gheorghe din Răcari. La ora 11:00 a avut  loc depunerea de coroane la Monumentul Eroilor răcăreni . marius caraveteanuDupă depunerea de coronane , la ora 12:00 avut loc Şedinţa Solemnă a Consiliului Local Răcari în cadrul căreia  s-a desfăşurat  festivitatea de premiere la sala de festivități a Liceului Teoretic ”Ion Ghica” Răcari pentru: cea mai frumoasă gospodărie, cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie, cele mai tinere cupluri, profesorul anului, învățătorul anului, educatoarea anului, polițistul anului, cei mai buni elevi. Primarul oraşului Răcari, Marius Caraveţeanu a făcut din acestea o tradiţie şi anual  întâlnindu-se cu aceste categorii de locuitori ai oraşului. Proprietarii celor mai frumoase gospodării din Răcari au fost  premiaţi cu roabe şi alte unelte de uz în gospodărie. Nu au lipsit invitaţii de seamă, prefectul Ioan Marinescu, preşedintele CJ, Adrian Ţuţuianu, administratorul judeţului, Alexandru Oprea, Inspectorul şcolar , Ion Sorin, deputatul Iulian Vladu, deputatul Georgică Dumitru şi oameni politici cum ar fi Gabriel Plăiaşu, Jean Popescu, Florin Grad, Vlad Oprea şi alţii:” Ziua de 15 august este o zi deosebită cu triplă semnificaţie.Una este religioasă,Sfânta Maria, una culturală, când este adusă în prim-plan personalitatea lui Ion Ghica şi nu în ultimul rând când încep pe 15 august şi se continuă pe 16 august  Zileleoraşului Răcari… La muţi ani răcăreni! La mulţi ani Răcari şi să auzim numai de bine!”, a declarat Marius Caraveţeanu. Prima zi s-a încheiat cu un spectacol susţinut de artişti renumiţi .Spectacolul a debutat cu “Răcărenii au talent”, şi a continuat până târziu, în noapte, unde nu a lipsit focul de artificii. Cea de a doua zi a fost  deschisă cu activităţi sportive, de unde nu au lipsit competiţiile de ciclism şi ciclism off-road , minicampionatul de fotbal între echipele Primăriei orașului, Liceului Teoretic ”Ion Ghica” și Poliției din oraș.Şi micuţii răcăreni au avut parte de distracţie cu Teatrul “Voinicel” din Târgovişte . Edilul Marius Caraveţeanu spunea cu ceva timp în urmă: “ Să arătăm împreună că există viaţă în oraşul nostru, că există activităţi care să ne pună în valoare, că existî întâlniri în permanenţă şi nu numai în campaniile electorale! Este o invitaţie pentru toate forţele politice să fie alături de oraşul nostru, să-şi amintească de el şi între “etapele” electorale.”

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.