Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

15 ANI DE RODNICĂ SLUJIRE ARHIEREASCĂ PE TRONUL MITROPOLITAN DE LA TÂRGOVIŞTE

Autor:

Data: 26 decembrie 2014, 17:21

  •  
  •  
  •  
  •  

În acest an, la 26 decembrie, cu recunoştinţă, dorim sămulţumim Bunului Dumnezeu pentru cei 15ani de rodnică şi bogată slujire arhierească a Înaltpreasfinţitului PărinteArhiepiscop şi Mitropolit NIFON, la Târgovişte, pe istoricul tron arhierescal mitropoliţilor munteni. De un deceniu şi jumătate, viaţa spirituală şi culturalăa Eparhiei noastre cunoaşte o deosebită şi intensă activitatemisionar-pastorală, editorială şi ecumenică, datorată Ierarhului nostru, faptevident în numeroasele biserici noi, ridicate în acest răstimp, în restaurareaa altor numeroase sfinte lăcaşe, în hirotonirea a multor tineri preoţi, în importanteleevenimente ce au avut în vedere evocarea gloriei unor momente sau personalităţiistorice, ori în amploarea activităţii misionare şi social-filantropice.Pentru faptul că a reuşit să înnoiască din temelii viaţaduhovnicească a Eparhiei noastre, asemenea Sf. Ier. Nifon, PatriarhulConstantinopolului şi Mitropolitul Ţării Româneşti, în secolul al XVI-lea,mulţumim, cu recunoştinţă, Bunului Dumnezeu şi Îl rugăm să dăruiascăÎnaltpreasfinţiei Sale multă sănătate, pace, bucurie şi îndelungă şi rodnicăarhipăstorire! CLERUL ŞICREDINCIOŞII DIN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIŞTEI

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.