Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

A P E L adresat tuturor cadrelor militare şi de poliţie, în rezervă şi în retragere, din Ministerul Afacerilor Interne

Autor:

Data: 6 februarie 2014, 18:20

  •  
  •  
  •  

Doamnelor şi Domnilor,

Dorind şi pregătindu-ne să întâmpinăm cum se cuvine împlinirea a 95 de ani de la Marea Unire, 1 Decembrie – Ziua Naţională a României, 24 de ani de la Revoluţia din Decembrie 1989 şi Ziua Rezervistului Militar – 31 Mai 2014;
fiind convinşi, şi viaţa a confirmat, că numai temeinic organizaţi de sine stătător, în spirit de unitate şi camaraderie ostăşească, putem face faţă oricăror provocări cu care noi, familiile noastre precum şi camarazii din activitate, ne confruntăm în această perioadă de dezvoltare a ţării şi a lumii contemporane;
ca militari împătimiţi ai datoriei către ţară, satisfăcută în cele 3-4 decenii în unităţile de poliţie, jandarmi, poliţie de frontieră, unităţi pentru situaţii de urgenţă şi alte unităţi ale Ministerului Afacerilor Interne;
îndrăgostiţi de patria noastră strămoşească, cu sufletele şi inimile înaripate de faldurile Drapelului tricolor, în faţa căruia am depus Jurământul de credinţă;
însufleţiţi de puterea de convingere a celor 22 de ani de activitate ai Asociaţiei noastre – A.N.C.M.R.R. din M.A.I., care numără în prezent peste 21.000 de membri, cu filiale în toate judeţele ţării şi în municipiul Bucureşti şi peste 140 de subfiliale în municipii, oraşe şi grupuri de comune;
conlucrând strâns cu toate asociaţiile similare din Sistemul de Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională pe baza Protocoalelor încheiate;
asociaţia noastră funcţionează sub patronajul Ministerului Afacerilor Interne, ministrul acestei instituţii centrale de stat fiind, potrivit Statutului Asociaţiei, preşedinte de onoare al acesteia.

Drept urmare a activităţilor desfăşurate, a succeselor obţinute în îndeplinirea scopurilor sale statutare, bucurându-se de aprecieri deosebite din partea asociaţiilor similare, prin Hotărârile guvernamentale nr. 869 şi 956/2007, Asociaţia a primit statutul de utilitate publică şi de binefacere, devenind astfel un partener credibil, competent şi eficient în problemele care preocupă cadrele militare în rezervă şi în retragere şi familiile acestora.
Un exemplu în acest sens îl constituie modul în care Asociaţia noastră, împreună cu celelalte asociaţii din Sistemul de Apărare, Ordine Publică şi Siguranţă Naţională, s-a implicat în problema pensiilor cuvenite militarilor, în aplicarea prevederilor legilor privind Statutul cadrelor militare, Statutul poliţistului şi în acţiunea de recalculare şi revizuire a pensiilor militarilor şi ale poliţiştilor, din care marea majoritate nu a pierdut, ci a câştigat.
Asociaţia noastră are relaţii strânse şi fructuoase cu toate structurile M.A.I., reglementate prin Ordinul ministrului nr. 615/1996. Prin acest ordin s-a deschis posibilitatea participării cadrelor militare în rezervă şi în retragere şi a poliţiştilor pensionari la îndeplinirea unor sarcini şi misiuni specifice, continuându-se astfel îndeplinirea îndatoririlor pentru care am jurat patriei noastre.
Conferinţa extraordinară din 7 noiembrie 2013 a fost preocupată de faptul că aderarea la Asociaţie nu este cât de cât proporţională cu sporirea numărului celor trecuţi în rezervă şi retragere, cu preponderenţă din generaţia ultimilor 10-12 ani, care ar putea fi propozabili pentru înlocuirea celor cu vârste înaintate, inclusiv în organele de conducere ale Asociaţiei.
Fără îndoială că reprezentarea şi vocea Asociaţiei noastre ar fi mai pregnante şi mai puternice, dacă numărul membrilor săi ar fi mai mare.

Stimaţi şi iubiţi camarazi,

Membrii fondatori care au pus temelie acestei minunate „Case” – care se numeşte „Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din M.A.I.”, printre care generalul de armată Jean Moldoveanu, generalul de armată Dumitru Penciuc, generalul-locotenent Constantin Guţu, generalul-locotenent Vasile Adomnichi, generalul-locotenent Petre Carp, generalul-maior Emil Milescu, generalul de brigadă Eugen Epure, generalul de brigadă Ovidiu Dranga şi mulţi alţii, nu mai sunt printre noi, ei se află acolo sus în ceruri şi se roagă pentru noi la Bunul Dumnezeu.
De acolo, din zările cerului, ei ne cheamă la solidaritate între noi, camaraderie ostăşească, unitate, dezvoltarea şi întărirea a ceea ce înaintaşii noştri au clădit cu atâta trudă în interesul generaţiilor prezente şi viitoare ale cadrelor militare în rezervă şi poliţiştilor pensionari din Ministerul Afacerilor Interne, al Patriei, mai presus de orice.

Stimaţi şi iubiţi camarazi,

Având în vedere cele prezentate, Consiliul Executiv al Asociaţiei Naţionale vă adresează Apelul nostru călduros, plin de speranţe şi încredere, să veniţi alături de noi, să consolidăm „Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din Ministerul Afacerilor Interne”.
Cu sufletele şi inimile deschise aşteptăm să veniţi în mijlocul nostru, să vă adresaţi comitetelor de conducere ale filialelor judeţene, întărind astfel rândurile noastre, puterea organizaţiei în apărarea drepturilor legitime ce ni se cuvin, continuarea îndeplinirii obligaţiilor ce ne revin, făcând parte cu onoare, cinste şi demnitate din Rezerva Oştirii Române.

Vă aşteptăm! Nu întârziaţi!

Vă dorim ANI MULŢI în deplină sănătate!

Consiliul executiv al asociaţiei
Preşedinte
General-maior (r.) dr. Ioan HURDUBAIE”

NOTĂ:

Filiala “Mihai Viteazul”Județul Dâmbovița are în centrul preocupărilor sale apărarea drepturilor sociale ale tuturor membrilor săi, sens în care, amintim câteva acțiuni:
– prin memoriul adresat ministrului de interne în luna noiembrie, anul 2010, s-a reușit prelungirea termenului de recalculare a pensiilor cu un an de zile, respectiv până la 31 decembrie 2011;
– prin 3(trei) acțiuni judecătorești câștigate în instanță, un număr de peste 240 de cadre militare/polițiști în rezervă și în retragereau obținut dreptul de revizuire a pensiilorprin luarea în calcul a veniturilor care nu au fost cuprinse în procesul de recalculare.
– în prezent mai sunt și alte acțiuni pe rolul instanțelor judecătorești, cu asemenea obiect.
Cadrele militare/polițiștii în rezervă și în retragere care doresc să se înscrie ca membrii al Filialei “Mihai Viteazul” Județul Dâmbovița se pot prezenta la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița în fiecare zi de marți și joi, între orele 09.00-11.00, unde vor lua legătura cu secretarul biroului executiv, plt.adj.șef de poliție Lifu Vasile, sau în zilele de luni și joi din ultima săptămână completă a fiecărei luni, unde vor discuta cu membrii biroului executiv județean.

Cu deosebită stimă,
PREŞEDINTELE FILIALEI „Mihai Viteazul”
JUDEŢUL DÂMBOVIŢA
Colonel de poliție

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.