Campioana României la baschet feminin CSM Târgovişte a învins pe teren propriu, formaţia franceză Arras Pays, scor 72-64 (40-30)

Data: 28 noiembrie 2012, 20:54

CSM a avut un start excelent în disputa cu Arras, conducând cu 18-10, după primele 7 minute de joc. La prima pauză, tabela arăta tot avantaj pentru gazde, 20-16, pentru ca în sfertul secund, campioana României să aibă emoţii, după ce a scăzut ritmul în apărare, 25-24 (min. 14). CSM a revenit rapid, 37-28 (min. 19) şi 40-30 la pauza mare, dar a suferit şi o pierdere importantă, americanca Julia Robbins suferind o entorsă la glezna dreaptă şi părăsind terenul.
CSM Târgovişte a acumulat 8 puncte în grupa B şi o egalează pe Nadejda Orenburg, pe locul secund, înaintea meciului de miercuri, între Fenerbahce şi Good Angels Kosice, ambele cu câte 7 puncte, aflate pe locurile 3-4.
n primele patru meciuri din grupa B, campioana României s-a înclinat, pe teren propriu, în faţa italiencelor de la Famila Schio, scor 75-76 şi, în deplasare, cu Fenerbahce, scor 48-73, dar a şi obţinut victorii, cu rusoaicele de la Nadejda Orenburg, scor 79-76, şi cu UE Sopron, scor 87-82.

Aflată în premieră în Euroligă, CSM Târgovişte va avea în continuare următorul program în grupa B: Good Angels Kosice – CSM Târgovişte (5 decembrie), Famila Schio – CSM Târgovişte (13 decembrie), CSM Târgovişte – Fenerbahce (19 decembrie), Nadejda – CSM Târgovişte (16 ianuarie 2013), CSM Târgovişte – UE Sopron (23 ianuarie), Arras – CSM Târgovişte (30 ianuarie) şi CSM Târgovişte – Good Angels Kosice (6 februarie).