CSM Targoviste a învis pe Nadezhda Orenburg

Data: 15 noiembrie 2012, 11:52

CSM Târgovişte, a spart gheaţa miercuri seară , in EuroLeague Women, inregistrand in premiera pentru o echipa autohtona o victorie in grupele celei mai importante competitii europene intercluburi. La capatul unui joc extrem de spectaculos, CSM Targoviste a castigat disputa cu puternica grupare rusa Nadezhda Orenburg, cu scorul de 79-76 (23-24, 21-17, 15-17, 20-18), spre satisfactia unui public admirabil, care a umplut tribunele Salii Sporturilor din Targoviste.Dupa doua infrangeri inregistrate in primele jocuri din Grupa B a EuroLeague Women, CSM Targoviste a gasit, miercuri seara, reteta succesului si si-a trecut in cont o victorie istorica, reusind sa obtina ambele puncte puse in joc in disputa cu Nadezhda Orenburg. De altfel, inca de la debut, CSM Targoviste a intrat decisa pe teren si s-a distantat pe tabela foarte rapid, in minutul 3 tabela indicand un incredibil 11-2! Beneficiind de un lot de jucatoare extrem de valoros, oaspetele pornesc o cursa de urmarire furibunda si reusesc in finalul primului sfert sa preia pentru prima data conducerea, scor 23-24. Echilibrul se mentine si in urmatoarele zece minute, fazele spectaculoase si oscilatiile de scor fiind gustate din plin de un public incendiar, care s-a dovedit un “al saselea jucator”, mai ales ca CSM Targoviste a intrat la vestiare cu un avantaj fragil, scor 44-41. Partea a doua a adus din nou fata-n fata doua echipe pregatite sa dea totul pentru a inclina balanta victoriei in favoarea lor, iar dupa alte zece minute de joc, tabela indica 59-58, scor ce anunta un final nerecomandat cardiacilor. Ultimul sfert a adus sub lumina reflectoarelor o CSM Targoviste dornica sa inregistreze o surpriza de proportii .Finalul de joc a consemnat si victoria echipe gazda, Conform datelor oficiale, cele care au scris istorie la jocul din aceasta seara si au punctat pentru victorie sunt: MARGINEAN (18 puncte, 2×3, 4 recuperari, 1 pasa decisiva, 1 interceptie), BJELICA (15 puncte, 1×3, 8 recuperari), BABBKINA (13 puncte, 1×3, 4 pase decisive, 1 interceptie), ROBBINS (13 puncte, 1×3, 9 recuperari, 3 interceptii, 1 capac), CURRIE (10 puncte, 8 recuperari, 1 pasa decisiva, 1 capac), TIKHONENKO (6 puncte, 3 recuperari, 1 pasa decisiva, 1 interceptie), MATIC (2 puncte, 2 recuperari, 1 pasa decisiva, 1 capac), MILIJKOVIC (2 puncte, 1 interceptie). Au mai evoluat la echipa campioana STOENESCU (2 pase decisive) si DIACONU. Din tabara invinselor s-au remarcat TAMANE (15 puncte, 6 recuperari, 1 pasa decisiva, 1 interceptie), MONTGOMERY (14 puncte, 3 recuperari, 11 pase decisive, 1 interceptie) si BONNER (13 puncte, 1×3, 17 recuperari, 2 pase decisive, 1 interceptie).Conform FIBA-EUROPE, dupa disputarea jocurilor tur/retur din EuroLeague Women, primele patru clasate din fiecare serie si doua din cele mai bune echipe de pe locurile 5 se califica direct in faza superioara (14 echipe).