Voinţa Pietroşiţa – Gloria Corneşti 0-3 (0-0)

Data: 2 septembrie 2012, 15:16

Stadionul Pietroşiţa, teren tare şi cu denivelări, spectatori 100. Au marcat: Calofir (min. 63 – din 11 m), Cravcescu (75) şi Matei (87). Şuturi spre poartă 0-14, pe spaţiul porţii 0-7, cornere 2-14.
Au arbitrat: Ştefan Marinescu 6,5 – Adrian Simion 7( ambii din Târgovişte), Filip Bunea 7 (Moreni).
Observatori A.J.F.: Liviu Gligoraş (Târgovişte) şi Gigi lordache (Moţăieni).
Cartonaşe galbene: Georgescu, Bucur 2 – Bărcănescu. Cartonaş roşu Bucur (min. 63).
Pietroşiţa: Cucuoş 6,5 – Duică 5,5, Georgescu 6, Zgâmbău, Bucur 4 – C. Radu 7 (cpt.), Gâscan (17 -Iordănescu 5; 70 – Pătru 5), Oprescu 5,5, Cucuteanu 6 – Petrescu 5 (67 – Fotache 5), M. Dumitrache 5. Rezerve: G. Mircea – D. Dumitrache, M. Roşu. Antrenor Nicolae Bănescu, conducător Niculae Neguţeascu, finanţator Sorin Neacşu.
Corneşti: Bica 6,5 – Picior 6,5 (88 – Vasile), Oprea 7 (cpt.), Gae 7, Stan 7 (74 – Ilie 6,5) – Cravcescu 7, Olteanu 6,5 (57 – Caramalău 7), Bărcănescu 6,5, Manole 6,5 (46 – Movilă 7) – Calofir 6,5, Matei 6,5. Rezerve: C. Oprea, N. Radu, C. Ştefan. Antrenori: Nelui Radu şi Daniel Movilă.
La juniori: 0-6.

Vizitatorii au împins jocul spre careul echipei din Pietroşiţa.

Manole şi Olteanu sunt în rol de servanţi, iar Matei şi Calofir culisează în atac. Voinţa se apără bine cu Georgescu şi Zgâmbău respingând majoritaea atacurilor adverse. Olteanu (17) are o incursiune în atac îi pasează lui Cravcescu urmează şutul dar în traiectorie se interpune C. Radu. Picior (24), din poziţie bună, şutează alături.
Gloria rămâne în atac şi Manole (33), din lovitură liberă, îl remarcă pe Cucoş. Gazdele continuă să joace haot¬ic şi fără inspiraţie. Nu contează în atct. Vârfurile M. Dumitrescu şi Petrescu nu-i deranjează de loc pe Gae şi Oprea. Bica şomează în poartă. Gloria nu cedează iniţiativa. Jocaă pe atac, dar ratează foarte mult. Cea mai mare ocazie de gol, a reprizei întâi o iroseşte Matei (45).
După pauză elevii lui Nelu Radu au construit cu migală şi perseverenţă. Introducerea în câmpul de luptă a lui Movilă (46) şi Caramalău (57) dă un plus de vigoare şi impetruozitate Gloriei. Oaspeţii au început agresiv repriza secundă. Au împins jocul în jumătatea adversă. Dar nimeni n-are tupeul ultimei pase. Bărcănescu (48 – din lovitură liberă şi Cravcescu (52 – şut alături de poartă).
în minutul 63, Stan urcă în atac centrează la a doua bară şi Bucur, ca un fleţ amator comite henţ. Este penalti, al doilea „galben” şi eliminare. Lovitura d ela punctul cu var este eexcutată cu precizie de Calofir, 0-1. Trupa lui Nelu Radu (a fost accidentat) reia atacul după un scenariu învechit. Joacă repede. Echipa e scurtă. Portarul Cucoş se face respectat prin intervenţiile sale la şutul lui Movilă (74) şi capul lui Calofir (75). Matei (75) scapă singur, pasează pe tavă lui Cravcescu care, de la 7-8 m, bate plasa lui Cucoş, 0-2. Movilă ratează din poziţii excelente în minutul 83 şi 87 remarcându-l pe Cucoş. O fază cursivă pornită de la Movilă şi continuată de Cravcescu este finalizată de Matei (87) care urcă scorul la 0-3. Formaţia din Pietroşiţa este sufocată iar riposta din final este modestă. Au mai ratat Matei (91) şi Calofir (92).
Echipa finanţată de Sorin Neacşu a acumulat din plin eliminările (şi suspendările) din runda trecută din meciul cu PAS Pucioasa: Caibăr, Posta, Andrei şi Chiţoiu.
Gloria sa aruncat încă de la începutul meciului în atac sufocând adversarii. Băieţii lui Nelu Radu au presat pe flancuri şi frontal. Au marcat trei goluri dau au ratat o duzină.
Jucătorul meciului Marius Cravcescu (un gol şi o pasă de gol).