Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

VIDEO. Festivalul Babel își urmează cursul în cea de-a treia zi

Autor:

Data: 4 iunie 2019, 13:27

 În Foaierul Teatrului Tony Bulandra   a avut loc   o nouă  întâlnire Babel  cu actori, presă şi invitați.

Oficiile de gazdă  au fost făcute de directorul Festivalului Mc Ranin și selecționerul principal Liviu Cheloiu.

Nu au lipsit invitaţii speciali care au pus în scenă spectacole pe parcursul  zilei de luni.

 Primul invitat care  a luat cuvântul a fost regizorul Dimitry Aryupin din  Rusia care a  oferit publicului spectacolul „M means Magritte”,  un spectacol de teatru de imagine, cu tente psihedelice,a fost  unul dintre cele mai așteptate momente din festival.

Trupa blackSKYwhite și-a dovedit valoarea  şi anul trecut.  Şi-a exprimat impresiile despre festival şi regizorul  Alexandru Dabija care a pus în scenă „Piatra din casă”, producție a Teatrului „Toma Caragiu” din Ploiești, o comedie în dulcele spirit tradițional românesc, dar cu accente contemporane delicioase.

Au fost prezenţi şi  doi dintre membrii boardului de festival şi anume Horaţiu Mihaiu, scenograf şi regizor roman şi  Ovidiu Caița, director artistic la Teatrul de Nord Satu Mare.

PROGRAM BABEL 2019

Marți, 4 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul est-european cu: Oleg Loevski, Dimitry Aryupin, Aleksandar Ivanovski, Inesa Pilvelytė, Piotr Kulczyk, Horațiu Mihaiu, Ovidiu Caița; 2h

18:00 Sala Mare, In transit, regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, In

19:30 Casa Sindicatelor, Julius Caesar, regia: Okbaoui Cheikh, Forssane el Rokeh, Adrar, Algeria; 1h

21:00 Piața  Mihai Viteazul, The Heart of Don Juan, regia: Piotr Kulczyk, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

 Miercuri, 5 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Yoga for performers, workshop, Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 3h

18:00 Sala Mare, After, regia: Kim so jung, Sangsangchangkko (The Imaginary House), Coreea de Sud; 1h 10 min.

19:00 Centrul Vechi, Fiecare duine (Fiecare om), regia colectivă PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.

19:30 Piața Mihai Viteazul, Operativi!, regia: Mario Gumina, Eccentrici Dadaro, Italia;1h

20:30 Casa Sindicatelor, Not a children`s game, regia: Albertas Vidžiūnas, Teatrul Alytus, Lituania, 1h 45 min.

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google