Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

PROGRAM BABEL 2019

Autor:

Data: 31 mai 2019, 17:35

Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște, Babel, care a ajuns la cea de-a IX-a ediție, este organizat de Teatrul Tony Bulandra susținut de Consiliul Local și Primăria Municipiului Târgoviște. În 2019, tema care va reuni sub cupola sa toate spectacolele și manifestările culturale din perioada 02 – 09 iunie este „Imagine”.

Conceptul de „imagine” a cucerit lumea contemporană. Timp de 8 zile, între 2 și 9 iunie, Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște, Babel va  oferi publicului peste 3 reprezentații pe zi în următoarele spații: Sala Mare, Sala Studio, Casa Sindicatelor, Amfiteatrul Liceului 2, Piața Mihai Viteazul, Curtea Domnească, Centrul Vechi.

Duminică, 2 iunie

15:30 Sala Mare a Teatrului Tony Bulandra, Deschiderea oficială

16:00 Sala Mare, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Crimă și pedeapsă, regia: Dumitru Acriș, aprox. 1h

17:30 Amfiteatrul Liceului nr. 2, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Ziua aceea, regia: Oleg Eremin, aprox. 1h

19:00 Piața Mihai Viteazul, LABORATOARELE BABEL – IMAGO: Nunta,regia:Kiril Vîtoptov, aprox. 1h

20:00 Casa Sindicatelor, Colonelul și păsările, regia: Vlad Popescu, Teatrul Ariel Râmnicu-Vâlcea, România; 2h 45 min. (fără pauză)

 Luni, 3 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Foaier, Indian Theatre – A journey from local to global,masterclass de Vidyanidhee Vanarase, India; 2h

18:00 Sala Mare, M means Magritte, regia: Dimitry Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 1h

19:30 Casa Sindicatelor, Piatra din casă, regia: Alexandru Dabija, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiești, România; 1h 30 min.

21:30 Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân – Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel & Paradă Scena Kalejdoskop din Polonia; 1h

Marți, 4 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul est-european cu: Oleg Loevski, Dimitry Aryupin, Aleksandar Ivanovski, Inesa Pilvelytė, Piotr Kulczyk, Horațiu Mihaiu, Ovidiu Caița; 2h

18:00 Sala Mare, In transit, regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 1h

19:30 Casa Sindicatelor, Julius Caesar, regia: Okbaoui Cheikh, Forssane el Rokeh, Adrar, Algeria; 1h

21:00 Piața  Mihai Viteazul, The Heart of Don Juan, regia: Piotr Kulczyk, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

Miercuri, 5 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Yoga for performers, workshop, Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India; 3h

18:00 Sala Mare, After, regia: Kim so jung, Sangsangchangkko (The Imaginary House), Coreea de Sud; 1h 10 min.

19:00 Centrul Vechi, Fiecare duine (Fiecare om), regia colectivă PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.

19:30 Piața Mihai Viteazul, Operativi!, regia: Mario Gumina, Eccentrici Dadaro, Italia;1h

20:30 Casa Sindicatelor, Not a children`s game, regia: Albertas Vidžiūnas, Teatrul Alytus, Lituania, 1h 45 min.

Joi, 6 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside,workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

16:00 Sala Oglinzilor, Imagini teatrale succesive în teatrul contemporan cu:Jeungwoo Son,Hyungjong Song,  Kim So Jung, Scott Johnston, Vidyanidhee Vanarase, Atsushi Kakumoto; 2h

18:00 Amfiteatrul Liceului nr. 2, Smoke like a man, regia: Mickey Yonas, Yafit Levi, Israel; 1h

19:00 Centrul Vechi, Nunta, regia:Kiril Vîtoptov  (Laboratoarele Babel – Imago)

20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis,  Italia; 40 min.

21:00 Piața Mihai Viteazul, Pasărea de Foc, regia: Irina Niculescu, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 40 min.

21:30 Sala Mare, ALBA, regia: Yves Marc, Thèâtre du Mouvement, Franța; 1h 15 min.

Vineri, 7 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside,workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

18:00 Casa Sindicatelor, CUBE, regia: Pavel Knolle, Teatrul Național din Praga – Laterna Magika, Cehia; 1h

19:00 Piața Mihai Viteazul, Fiecare duine (Fiecare om), PASS, Edinburgh College, Scoția; 40 min.

20:00 Sala Mare, Medea Fantasy, regia: JeungWoo Son, The Nomad Production, Coreea de Sud; 1h 20 min.

21:30 Piața Mihai Viteazul, Spectacol de Foc și Muzică Live, The HandPan Project, România; 1h

Sâmbătă, 8 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Oglinzilor, Not from the emotions inside but from the images outside,workshop, Atsushi Kakumoto, Japonia; 3h

17:00 Sala Mare, Sonata Kreutzer, regia: Mc Ranin, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România; 1h 10 min.

19:00 Casa Sindicatelor, Family Lear, regia: Lee Sunggu, Theater Company Gabyun, Coreea de Sud; 1h 40 min.

20:00 Centrul Vechi, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.

21:00 Piața Mihai Viteazul, Vernisaj de fotografie „In memoriam Sorin Radu”, The HandPan Project, Nomad Flames – spectacol de foc, muzică și dans; 1h

Duminică, 9 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 Sala Mare, We are made of star dust, regia: Scott Johnston, Teatrul Tony Bulandra, Târgoviște, România;1h

18:30 Curtea Domnească, Hamlet, regia: Kolbrún Björt Sigfúsdóttir, Brite Theatre, Anglia; 1h

20:00 Piața Mihai Viteazul, Esquilibrio, Jonathan Marquis, Italia; 40 min.

21:00 Curtea Domnească, Othello, după William Shakespeare, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google