JavaScript must be enabled in order for you to see "WP Copy Data Protect" effect. However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser. To see full result of "WP Copy Data Protector", enable JavaScript by changing your browser options, then try again.
ppt.ro

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

VIDEO. BABEL – Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște a început

Autor:

Data: 5 iunie 2018, 0:11

Timp de o săptămână , municipiul Târgoviște este capitala mondială a teatrului.  A început BABEL – Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște (FAST) ajuns, la cea de-a VIII-a ediție.   Au răspuns  invitației 26 de țări de pe patru continente: India, Belgia, Italia, Germania, Franța, Anglia, Islanda, Scoția, Finlanda, Lituania, Polonia, Slovacia, Portugalia, Algeria, Kazahstan, Coreea de Sud, Japonia, Mexic, Rusia, Republica Moldova, Bosnia-Herțegovina, Armenia, Iran, Serbia, Ungaria, România. Deschiderea oficială a Festivalului Artelor Spectacolului Târgoviște a fost făcută de către directorul Teatrului „Tony Bulandra”, regizorul  Mihai Constantin Ranin.  Nu au lipsit mesajele ivitaților  din Germania.  Și deputatul Claudia Gilia  a transmis un gând în deschiderea Festivalului BABEL.

Spectacolele sunt cu precădere non-verbale, bazate pe GEST – tema de anul acesta şi majoritatea durează aproximativ o oră. Spectacolele vor fi însoţite de întâlnirile matinale Babel, lansări de carte teatrală şi de workshopuri ale unor profesori de teatru.

După deschiderea oficială  a avut loc spectacolul „Carmen”, producție a Teatrului Tony Bulandra, regizată de Suren Shahverdyan (Armenia), Spectacolul este emblematic pentru ideea de teatru al gestului care se folosește de foarte puține cuvinte, dar reușește să transmită un mesaj esențial.

 Timp de 7 zile, între 4 și 10 iunie, publicului  are  parte de reprezentații în următoarele spații: Sala Mare, Sala Studio, Casa Sindicatelor, Muzeul de Istorie, Piața Mihai Viteazul, Curtea Domnească.

Anul acesta, respectând GESTUL, nu vor fi concerte, dar vor fi spectacole de stradă din Polonia și Italia și momente pregătite special pentru BABEL de actorii Teatrului Tony Bulandra.

Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște este organizat de Teatrul„Tony Bulandra” cu sprijinul financiar al Primăriei și Consiliului Local Municipal Târgoviște.  

PROGRAM BABEL 2018

Marți, 5 iunie

10:00Sala Oglinzilor, Mediatronic theatre, workshop de Dimitri Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 3h

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 Sala Studio, Yoga pentru artiști, workshop susținut de Aditi Venkateshwaran, India; 3h

17:45Sala Mare, La Magnifica Illusione (Magnifica Iluzie), regia: Andrea Paolucci, Teatro dell’Argine, Italia; 1h

19:15 Casa Sindicatelor, Regele Lear, regia: Dumitru Acriș, Kurgan Teatr, Rusia; 2h 30min. (cu pauză)

22:00 – Sala Mare, Perhaps, Perhaps… Quizas (Poate… poate), regia: Gabriela Muñoz, Mexic; 1h

22:00 Piața Mihai Viteazul, Eunika in Circus Land (Eunika în Țara Circului), după Alice în Țara Minunilor, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

Miercuri, 6 iunie

10:00Sala Oglinzilor, Mediatronic theatre, workshop de Dimitri Aryupin, blackSKYwhite, Rusia; 3h

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:30Foaier, Teatrul corean al fizicului și imaginii, conferință susținută de JeungWoo Son

18:00Sala Mare, Aeterna, regia: Claire Heggen – Elsa Marquet Lienhart, Théâtre du Mouvement, Franța; 55 min.

19:00 Sala Studio, Only Bones v1.0 (Fără oase), regia: Thomas Monckton, Kallo Collective, Finlanda; 45 min.

20:00 Casa Sindicatelor, Provocări inocente, regia: Ljupčo Gyorgievski, Teatrul Nottara București; 1h 30min

20:00 Piața Mihai Viteazul și Centrul vechi, Vernissage of the Living Sculptures (Vernisajul Sculpturilor Vii); Scena Kalejdoskop, Polonia; 2h

22:00Sala Mare, Battle of Love (Războiul dragostei), regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN, Algeria; 1h

Joi, 7 iunie

10:00 Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h

10:00 Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

18:00Sala Mare, COUNTERBODY (O posibilă percepție a materiei instabile), regia și coregrafia: Simona Deaconescu, Tangaj Dance & CNDB, România; 45 min.

19:30 Casa Sindicatelor, Uniforme, regia: Sabina Scarlat, Compagnie Garage 29, Belgia; 50 min.

21:00 Curtea Domnească, Richard III, regia: Kolbrun Bjort Sigfusdottir, Brite Theatre, UK/Islanda; 1h

22:00 Sala Mare, 1969: A space Odyssey? Oddity! (1969: Odisee spațială? Ciudățenie!), regia: Yu Murai, KPR Theatre, Japonia; 1h 

Vineri, 8 iunie

10:00 Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h

10:00 Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00 Casa Sindicatelor, Hamlet-Mousetrap (Cursa de șoareci), Karagandy region Kazakh drama theatre named after S.Seyfullin, Kazahstan; 1h

18:00Sala Mare, Bertrand`s Toys (Jucăriile lui Bertrand), regia: Dmitri Aryupin, BlackSKYwhite, Rusia; 1h

20:00Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h

22:00Sala Mare, Colecționarul, regia: Hugo Wolff, Casa de Cultură a Studenților Sibiu/Compania de Teatru-Dans Microbis, România; 1h

Sâmbătă, 9 iunie

10:00 Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h

10:00 Sala Studio, Atelier teatral, workshop de João Mota, Portugalia; 3h

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

17:00Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP în România, Havoka Project, regia: Byungwook Jang, Coreea de Sud; 1h 30 min.

19:00Sala Mare, Antigona, regia: Mc Ranin, Teatrul Al. Davila, România; 1h 20 min.

20:00Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind) Django Guerzoni, Italia; 1h

20:30Casa Sindicatelor, Requiem for Antigone (Recviem pentru Antigona), Tot Value Theatre, Coreea de Sud; 1h 10 min.

22:00Curtea Domnească, Da alma à barca do inferno (De la suflet la barca iadului), regia: João Mota, Comuna Teatro Pesquisa, Portugalia; 1h 15 min.

Duminică, 10 iunie

11:00 Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP în România, Havoka Project, regia: Byungwook Jang, Coreea de Sud; 1h 30 min.

18:00Sala Mare, To_R (Pomană), regia: Frenák Pál, Teatrul Studio M & Compagnie Pal Frenak, România; 50 min.

19:30 Casa Sindicatelor, The hour we knew nothing of each other (Ora în care nu știam nimic unul despre altul), regia: Mladen Materić, Teatrul Național al Republicii Srpska, Bosnia-Herțegovina; 1h 35 min.

20:00Piața Mihai Viteazul, Jumpin’ Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h

21:00 Curtea Domnească, Macbeth, după William Shakespeare, Divadlo Kontra, Slovacia; 1h

21:00 Sala Studio, Plex, după texte de Eric Bogosian, Teatrul Municipal Baia Mare; 1h 15 min

Caută în Arhivă

Selectați o dată
Selectați o categorie
Căutare cu Google