CFR Cluj e cea mai bine clasată echipă din România în clasamentul pe anul 2012 conform IFFHS

Data: 13 ianuarie 2013, 11:46

Campioana en-titre a României, CFR Cluj, a urcat 11 poziţii şi ocupă locul 31 cu 190 de puncte în clasamentul pe anul 2012 realizat de Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului (IFFHS). Este cea mai bine clasată echipă românească în acest clasament, următoarea fiind Steaua Bucureşti care e pe locul 48 cu 172 puncte. “Roş-albaştrii au coborât şapte locuri faţă de ultimul clasament lunar. În top 100 nu se mai află nici o echipă românească, deoarece Rapid Bucureşti a coborât de pe locul 93 pe 121, având 112 puncte. CFR Cluj a urcat în clasament nu datorită faptului că ar fi avut rezultate Liga 1 foarte bune, ci pentru că a jucat bine în grupele Ligii Campionilor, reuşind să termine pe locul trei şi să se califice astfel în primăvara europeană.

Prima poziţie în clasamentul pe anul 2012 conform IFFHS a fost ocupat de FC Barcelona cu 307 puncte. Pe locul doi cu 279 puncte s-a clasat câştigătoarea Ligii Campionilor, Chelsea Londra. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată la egalitate de puncte, 278, de Boca Juniors şi Atletico Madrid. Câştigătoarea Copei Libertadores, Corinhtians se află pe locul 5 cu 272 puncte, în timp ce pe locul 6 cu 270 puncte este finalista Ligii Campionilor, Bayern Munchen. Echipa lunii decembrie a fost desemnată Juventus