CS Otopeni şi FC Botoşani au terminat la egalitate

Data: 20 noiembrie 2012, 12:49

CS Otopeni şi FC Botoşani au încheiat la egalitate duminica derby-ul etapei a 13-a din seria I din Liga a 2-a

În acest weekend derby-ul etapei a 13-a din seria I a avut loc la Otopeni, unde echipa gazdă a primit vizita celor de la FC Botoşani. Cele două se aflau înaintea etapei pe locurile 4 şi 5 cu 18 puncte. Diferenţa faţă de liderul Sportul Studenţesc era de numai 3 puncte. Iar în condiţiile în care aceştia au stat în etapa aceasta, oricare ar fi câştigat ar fi egalat la puncte liderul. Partida dintre CS Otopeni şi FC Botoşani a început cu un penalty acordat uşor oaspeţilor de arbitrul Marius Avram. Din cauza acestei decizii, jucătorii de la CS Otopeni au părăsit terenul timp de 3 minute ca formă de protest la această decizie. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Gabriel Vaşvari, care până la pauză a mai înscris un gol. Astfel moldovenii conduceau cu 2-0 la pauză. CS Otopeni a revenit însă după pauză, reducând prima dată scorul în minutul 51 prin Pălimaru, iar egalarea s-a produs în minutul 79, autor Roman. În etapa următoare, FC Botoşani va juca acasă cu echipa de pe locul 2, Delta Tulcea, iar CS Otopeni va sta.

În seria a 2-a, liderul Corona Braşov şi-a revenit după eşecul din etapa trecută şi a învins cu 2-1 la FC Argeş Piteşti. Foarte interesant este că gazdele au condus cu 1-0 după golul marcat de Marius Ion în minutul 9. Chiar înainte de pauză Corona Braşov a egalat prin Pastor, iar în startul reprizei secunde au făcut 2-1 prin Ene. În urma acestei victorii, Corona Braşov s-a distanţat la 4 puncte faţă de locul secund ocupat de ACS Poli Timişoara, însă aceştia au stat în etapa aceasta. Lupta pentru promovarea în Liga 1 continuă etapa viitoare, când primele două clasate vor juca acasă: Corona Braşov cu Târgu Mureş, iar ACS Poli Timişoara cu FC Maramureş.