Gaz Metan Finta – Gloria Corneşti 1-6 (1-1)

Data: 13 septembrie 2012, 15:30

Stadionul Finta, teren bun, timp călduros, spectatori 100.
Au marcat: Stoian (min. 7), respectiv Dumitrescu (31), Movilă (70 şi 75), Matei (79, 85 şi 87).
Şuturi spre poartă 7-15, pe spaţiul porţii 4-10, cornere 3-7.
Au arbitrat: Marian Mălău 7 – Cristian Catană 7, Gheorghe Mihai 7.
Gaz Metan: Blăgoi 5,5 – N. loniţă 5,5, Dragu 5,5, Tiţa 5 (46 – Gavrilă), C. Constantin 6, Cristei 5, M. Constantin 6, V. Dinu 6 (cpt.), Mihăilă 6, Matei 6 (46 -Ungureanu 5). Antrenor Gigi lordache.
Gloria: Pandelescu 6,5 – Picior 6 (61 – Stan 7), Oprea 6,5, Gae 7, Ştefan 6,5 – Cravcescu 6,5, Olteanu 6,5 (77 – Vasile 7), Bărcănescu 6 (61 – Caramalău 6) -Dumitrescu 6 (46 – Movilă 7), Matei 7 (cpt.). Rezerve: N. Radu, Neguţ. Antrenori: Nelu Radu şi Daniel Movilă.
La juniori: 1-6.
Echipa locală a avut în componenţă jucători din zonă, dar mulţi au jucat pe fals. A început în forţă, vrând să pună probleme adversarei. în minutul 7, la o minge arun¬cată la bătaie, Oprea a lăsat-o să cadă, Pandelescu a ieşit aiurea şi M. Constantin a introdus-o în plasă, 1-0. Jocul se încinge. loniţă (13) marchează, dar era în poziţie de offside. Gloria iese la atac, dar Bărcănescu (17), Picior (23), Matei (27) nu pot să-l învingă pe portarul Blăgoi. în minutul 31, Calofir centrează în gura porţii, acolo unde vine prompt la întâlnirea cu balonul şi din plonjon înscrie, 1-1. Echipa lui Nelu Radu se năpusteşte peste defensiva Gazului, dar nu reuşeşte să înscrie până la finalul primei reprize.
După pauză, amfitri¬onii sunt arţăgoşi. în minutul 49, M. Constantin loveşte bara transversală. Se joacă tare, pe contre. în minutul 59, V. Dinu şutează în bară, apoi Cristei reia în portarul Pandelescu. Oaspeţii se aruncă în presing. Calofir şi Olteanu (60) ratează din situaţii bune. Gloria are intenţii ultraofensive. în minu¬tul 70, Matei îl serveşte ideal pe Movilă, care nu iartă, 1-2.

Apoi, Calofir loveşte bara transversală. Movilă (75) are un moment bun şi urcă scorul la 1-3, din devierea lui Calofir. Movilă (79) se trans¬formă în servant, îi dă o pasă de 50 m lui Matei şi portarul Blăgoi e obligat să scoată balonul din plasă, 1-4. Meciul e la discreţia oaspeţilor. Vasile are poftă de joc. Calofir (81) şi Cravcescu (83) strică ordinea în devensi-va adversă. Matei (85) arată că nu şi-a pierdut instinctul golului şi îl execută pe Blăgoi cu sânge rece, din pasa venită de la Stan, 1-5. Pe contră, loniţă (87) nu-l dobândeşte pe Pandelescu. în faza următoare, Stan îl găseşte cu o minge isteaţă pe Matei (87), care bate plasa porţii lui Blăgoi, 1-6. Tot Matei (92), putea face scorul şi mai mare, dar, în locul unei pase la Cravcescu, a prefe¬rat un lob prins de portarul Blăgoi.