Gloria Corneşti – Atletic Fieni 6-0 (2-0)

Data: 10 septembrie 2012, 17:40

Stadion Gloria, teren bun, timp frumos, spectatori 100.
Au marcat: Cravcescu (min. 27), Matei (37 şi 57), N. Radu (63 – din 11 m), Movil [(75), Neguţ (90+2).
Şuturi spre poartă 17-5, pe spaţiul porţii 10-2, în bară 1-0, cornere 5-2.
Au arbitrat: Ionuţ lugulescu 7 (Târgovişte), Răzvan Dobre 7 (Teiş), Ana Maria Ghiorghiţă 7 (Iedera -Colibaşi).
Observatori A.J.F.: Gigi lonescu (Târgovişte) şi Mihai Bunea (Moreni).
Cartonaşe galbene: Bica, Picior, N. Radu -Răducanu, Nichita, Pârvulescu.
Gloria: Bica 6 -Picior 6,5, Oprea 6,5, Gae 7, C. Ştefan 7 (64 – Stan 7) –
Cravcescu 6,5 (59 – Olteanu 6,5), Bărcănescu 6,5, Manole 6 (67 – Movilă 6,5) – Calofir 6 (71 – Neguţ 6,5) – N. Radu 7 (cpt.), Matei 7. Rezerve: C. Oprea – Ilie, Vasile. Antrenori: Nelu Radu şi Daniel Movilă.
Atletic: Chivereanu 6 (46 – Huzui 5) – Rizescu 6, Marina 6,5 (90 – Pavel), Nichita 6, Răducanu 6,5 -Pârvulescu 6, Boroş 6 (59 -Ionescu 5,5), Fl. Cernea 6 (83 – Miu), G. Mădăran 5, Panait 5,5 – Brutaru 5. Rezerve: Drăghici, Codroiu. Antrenor Florin Cernea.
La juniori: 6-0.
Gazdele au fost invitate să domine încă de la începutul jocului. Oaspeţii au replicat anemic, preferând să se apere pe două linii. După ratările lui Matei (20 – apără Chivereanu la colţul scurt) şi Manole (23 – şut puţin pe lângă poartă), s-a deschis scorul. Matei (27) a scăpat singur, l-a dublat pe Chivereanu, i-a pasat în gura porţii lui Cravcescu, care a trimis balonul în „sfori”, 1-0. Vizitatorii s-au aşezat pe două rânduri, aşteptând tăvălugul Gloriei. Matei (28), bine angajat de Manole, ratează dublarea scorului. Atacurile Gloriei sunt mai aşazate mai lucide. Manole (30) trimite un „trasor”, care ocoleşte de puţin poarta lui Chivereanu. În minutul 37, Gae urcă în atac, filtrează un balon, Calofir îl preia, îl pasează lui Matei, care-l lobează elegant pe Chivereanu. Este 2-0. Băieţii lui Florin Cernea încearcă să urce în avanposturi. Reuşeşte s-o facă Răducanu (42), care a şutat puternic, dar a fost contrat de Cravcescu şi balonul s-a dus în plasa laterală. Apoi, Manole (43) şutează de la 17 metri, la o palmă de cadrul porţii Atleticului.
După pauză, Gloria este mai energică şi mai incisivă, Atletic pare derutată şi scoasă din ritm. N. Radu (48) îi pune pe tavă un balon lui Calofir, care ratează incredibil. Atacul Gloriei are consistenţă şi viteză. Un atac condus de N. Radu duce mingea la Ştefan, urmează centrarea şi golul lui Matei, 3-0. La poarta cealaltă, Pârvulescu (59) îl întrebuinţează destul de serios pe Bica, cu un şut de la 33 metri. Gloria urcă în atac şi, în minutul 63, Matei este acroşat în careul mare de Marina, iar lonuţ lugulescu dă penalty. Îl execută N. Radu şi scorul urcă la 4-0. Atletic este vulnerabil şi şovăielnic. Nu-i iese nimic. În minutul 75, N. Radu trimite o „verticală”, portarul Huzui greşeşte copilăreşte şi „vulpoiul” Movilă, cu capul, de la 2 metri, introduce balonul în poarta goală, 5-0. Amfitrionii joacă direct pe poartă, au cursivitate şi dinamism. Matei (87) are două execuţii de efect, dar fără finalizare. Mai ratează Movilă (88 – pasă N. Radu) şi Matei (91 bară). Scorul final este stabilit de Negu\ (92), după o dublă combinaţie cu Matei, 6-0.
Jucătorul meciului, Marian Matei (două goluri, două pase de gol şi a scos un penalty).