Flacăra Moreni – Gloria Corneşti 2-1 (0-1)

Data: 29 august 2012, 16:58

Stadionul Central, teren bun, timp călduros, spectatori 500. Au marcat: V. Petre (min. 47), Grozea (77), respec¬tiv Picior (23). şuturi spre poartă 8-8, pe spaţiul porţii 3-5, cornere 2-3.
Au arbitrat: Marius Chiţu 6 – Dan Petre 6,5, Codruţ Tudor 7.
Observatori A.J.F.: Virgil Botescu (arbitri) şi Gigi lonescu (organizare).
Cartonaşe galbene: Tronaru, V. Petre, Banu -Cravcescu (2), Gae, N. Radu.
Cartonaşe roşii: Cravcescu (min. 58) şi Gae (după meci).
Flacăra: S. Păsărică 6,5 – Banu 6 ( 75 – Cojoianu 6), Ciornovschi 7, A. Pârvu 6,5 -Preda 7, Bădoiu 6, V. Petre 7 (85 – Chirilă), Vlădescu 5,5, Grozea 6,5 (80 – Grădinaru), Iliescu 6. Rezerve: Nilă – S. Pârvu, Brânduş. Antrenor Cristi Bădoiu.
Gloria: Bica 5,5 – Picior 6,5, Oprea 6,5, Gae 6, Ştefan 6 – Cravcescu 5, Bărcănescu 6, Manole 6, (46 – Stan 6), Calofir 6 (78 – Ilie 6) – N. Radu 6,5 (cpt.; 64 – Movilă 6), Matei 6,5. rezerve: C. Oprea – Caramalău,
C. Vasile. Antrenori: Nelu Radu şi Daniel Movilă.
La juniori: 0-3 (lipsă asistenţă medicală).
încurajaţi de o mică şi activă glorie, morenarii au pornit fruntaşi şi, în minutul 9, la o centrare cu efect executată de Preda, veteranul V. Petre (43 ani) trimite balonul cu capul în bara transversală. Apărarea Gloriei este rigidă şi inhibată. în minutul 17, portarul Bica se invită reciproc cu Gae şi Grozea şutează puţin pe lângă poarta goală. După această ocazie, Gloria iese la atac. N. Radu centrează la semiînălţimi şi Cravcescu (18) reia cu capul, din plonjon, chiar în braţele por¬tarului S. Păsărică. La câteva secunde, Picior îi pasează “printre” lui Matei, care în poziţie excelentă (singur cu S. Păsărică), se încurcă în balon. Iureşul Gloriei continuă, iar morenarii par că şi-au pierdut suflul. Fundaşul Picior (23) urcă curajos în atac, pune “cătarea” pe poarta lui Sandu Păsărică şi, aidoma unui “lunetist”, trimite balonul aproape de vinclul porţii morenare, 0-1. Gol frumos, gol de generic.
După pauză, echipa “dintre sonde” este mai incisivă şi începe perioada în forţă. Preda (47) centrează înşelător din lovitură liberă, la prima bară,
Vasile Petre sare cu un grup de jucători, loveşte mingea cu mâna, care se scurge în poartă, 1-1. “Centralul” Chiţu nu vede henţul şi acordă golul. în conti¬nuare se joacă pe contre. Flacăra face pasul înapoi şi mizează pe contraatacuri tăioase. Gloria urcă în atac. Dar, când pusese stăpânire pe joc, Cravcescu (88) primeşte (corect) al doilea “galben” şi este eliminat. Chiar şi cu un om în minus, Gloria este în atac. N. Radu (61) verticalizează jocul, Matei preia, îi dă mingea printre picioare lui Ciornovschi, este acroşat la 14-15 m, dar cen¬tralul Chiţu lasă jocul să conti¬nue, deşi erau circumstanţe de penalti. Pe contră, Iliescu (68) nu profită de greşeala lui Picior şi plasamentul necorespunzător al stoperilor şi trimite, din alunecare, balonul pe lângă poartă. Gloria (cu un om în minus) atacă fără spor. Calofir (72), în poziţie centrală, preferă o prelungire şi încă o mişcare în plus în detrimentul unei lovituri cu capul. Atacantul Matei s-a stins, prins în cleştele Ciornovschi şi A. Pârvu. Calofir (74) timite un şutcentrare, care se scurge prin faţa lui Movilă şi Ştefan, dar şi pe lângă poatră.
Pe contraatac, rapid, Bădoiu (77) îl găseşte pe Iliescu care, cu capul, îl serveşte pe V. Petre, urmează preluarea lui Grozea, care îl învinge, de la 7 m, pe Bica, 2-1. Gloria încearcă să împingă jocul spre poarta adversă, dar fundaşii de pe Cricovul Dulce apără tranşeele din faţa porţii lui Păsărică. Nici din lovitură liberă de la 19 m, Bărcănescu (88) nu nimereşte cadrul porţii, ci zidul.
Jucătorul meciului Vasile Petre (un gol şi o pasă de gol).