F.C.M. Târgovişte a obţinut un egal cu Chimia Brazi,3-3

Data: 22 februarie 2012, 18:38

Pe stadionul “Flacăra Bărcăneşti ” de lângă Ploieşti , acoperit cu un strat de zăpadă, s-a disputat un nou meci amical al divizionarei C ,F.C.M. Târgovişte . Partenerul de întrecere amicală a fost formaţia Chimia Brazi, tot din Liga a III-a,dar seria a III-a. Pe un teren pe care controlul balonului era mai degrabă rodul întâmplării, jucătorii celor două echipe s-au angrenat într-un meci disputat, mai ales din punct de vedere fizic. Băieţii lui Remus Gîlmencea au fost ceva mai periculoşi în  prima repriză, Tănase,Beni Popescu ratând câteva ocazii mari, primul lovind chiar bara. F.C.M. Târgovişte a dechis scorul în minutul  30 al primei reprize,1-0, atunci când Alexandru Filip a fructificat o bună pasă şi a şutat puternic la poarta lui Sava . În minutul 50 al reprizei secunde , Tănase  a dublat diferenţa.la un minut diferenţă în minutul 51 Chimia Brazi a echilibrat disputa şi a reuşit chiar să reducă din diferenţă prin Arnăutu.Antrenorul Remus Gîlmencea a făcut o serie din schimbări  iar jocul parcă a îngheţat.În minutul 60 ,Arnăutu aduce egalarea pe tabela de marcaj,scor 2-2.În replină ,nou intrat în teren ,Laurenţiu Onea în minutul 65 punctează pentru F.C.M. Târgovişte,iar scor devine 3-2.Acest gol parcă reînvie dorinţa de victorie şi băieţii lui Remus Gîlmencea accelerază jocul.Într-o fază care lasă  loc de interpretări,centralul se face că nu vede nimic şi din nou Arnăutu în minutul 85 punctează pentru Chimia Brazi,tabela de marcaj arătând 3-3, scorul final.În minutul 87 ,Leţu primeşte cartonaş roşu pentru proteste.Nu cu răutate vreau să menţionez faptul că arbitrajul a fost puţin tendenţios,în favoarea gazdelor ,dar acum vorbim de un amical.De menţionat este faptul că în primul 11 al celor de la Chimia Brazi au evoluat jucători cu ştate în divizia A ,cum ar fi :Minciună,Arnăutu,Năstase ,Roman şi alţii.La final cei de la F.C.M. Târgovişte au primit felicitări din partea antrenorului celor de la Chimia Brazi ,Tavi Grigore
F.C.M Târgovişte a jucat cu formula: Zegheru-Pahonţu,Leţu,Gîldău,Cernea,Penescu,Boroş,B.Popescu,A.Filip,Enescu,Tănase şi au mai intrat: Bărboiu, Matei,Onea,Artur Constantinov,I.Constantin,Pîrvu.Au lipsit din motive de sănătate Iliescu,Petculescu,A.Mihai şi Adrian Grigore . F.C.M Târgovişte continuă perioadă de pregătire cu un nou amical în faţa formaţiei Chindia Târgovişte  care activează în Liga a II-a.Partida se va disputa sâmbătă 25 februarie  pe terenul din incinta Complexului Sportiv Olimpic de la Izvorani.