17Cristian Andrei TRUŢĂ
Nistor

LIVE TEXT

90+3′Final meci

90’Surdu a primit o minge în careu, însă a încercat un dribling în plus în locul unui şut şi a irosit speranţele pariorilor la încă un gol marcat până la final

84’Herea a primit o centrare de la Surdu, dar a ratat incredibil din 10 metri

83′Schimbare A intrat Cheţan în locul lui patriche

83′Schimbare A intrat Cheţan în locul lui Patriche

76′Schimbare A intrat Nistor în locul lui Curelea

75’Ghinga a şutat de la distanţă, dar Coman a reţinut de lângă bară

72′Schimbare A intrat Surdu în locul lui Deac

71’Deac a pătruns până în careul de 6 metri şi a centrat pentru Herea, dar Târnăcop a trimis în corner din faţa rapidistului

64′Schimbare A intrat Herea în locul lui Pancu

60′Schimbare A intrat Târnăcop în locul lui Lazăr

59’Pancu a scos excelent o minge pentru şutul lui Deac, dar Popescu a intervenit spectaculos

58′Cartonas galben Patriche vede galben pentru proteste

58′Cartonas galben Alexa vede galben pentru un henţ şi va rata meciul cu Oţelul

56′Cartonas galben Dobre vede galben după o talpă pusă la Marcos Antonio

56’Dobre a primit o pasă ideală în careu, însă a ales să centreze pentru Curelea în locul unui şut, iar faza a fost irosită

55’Pancu a trimis cu capul de la 16 metri după o centrare a lui Bozovic, dar prea slab şi imprecis pentru a-l învinge pe Popescu

46′Inceput repriza a doua

45’Final prima repriza
45’Pancu a scos o minge pentru Roman, aflat la 14 metri, dar şutul său din prima a fost dezamăgitor
44’Cartonas galben Raţiu vede primul galben al meciului după un fault la Roman
44’Curelea a căzut în careu după ce a fost călcat pe picior de Oros, dar arbitrul nu a acordat nimic

42′ Roman a plecat de la limita ofsaidului, dara fost semnalizat în poziţie afară din joc de tuşierul de pe partea sa

33′Gol Nicolae Grigore înscrie cu capul din 11 metri, după o centrare a lui Roman
32’Sportul joacă la întâmplare, fazele lor de atac neavând nicio finalizare utilă. Rapid se mulţumeşte să aştepte şansa unui contraata
23′Ciprian Deac deschide scorul dupa o serie de gafe ale fundasilor Sportului. Sutul lui Deac a trecut printre picioarele lui Popescu
20’L Dobre a dat o lovitura excelenta de cap, Dani Coman a reusit sa prinda
8’Fanii Rapidului au abia acum sa cante, protestand dupa evolutiile slabe ale echipei si afisand un banner pe care scria: „Nu ne meritati”
7′ Lovitura de cap a lui Mihai Roman, putin pe langa bara portii lui Popescu
4’Centrare buna a lui Mihai Roman de pe flancul drept, Grigorie e blocat si e corner pentru Rapid
1’A inceput meciul!

Deşi este un meci între echipa de pe locul 3 şi echipa de pe locul 16, partida nu a fost lipsită de scandaluri şi discuţii. Gazdele de astăzi au reclamat delegarea arbitrului Marius Bocăneală, motivând că acesta este rudă cu Marius Stan (nr. red. Rapid va da piept cu Oţelul în etapa viitoare).

Ion Crăciunescu, preşedintele CCA, a evitat în cele din urmă orice fel de scenarii şi l-a schimbat pe Bocăneală cu Teo Crăciunescu.

„Ca Rapid să nu se mai plângă, l-am schimbat pe Bocăneală cu Teo Crăciunescu. Eu ştiam de relaţiile de rudenie dintre Marius Stan şi Bocăneală, dar vă dau cuvântul meu că nu m-am uitat cu cine are Oţelul în etapa următoare”, a declarat Ion Crăciunescu.

În altă ordine de idei, pentru a atrage cât mai mulţi suporteri la partida cu Sportul Studenţesc, conducerea Rapidului