Steaua Bucureşti-FC Braşov, 1-0

Data: 26 noiembrie 2011, 22:09

Aproximativ 6.000 de spectatori sunt pe National Arena, Braşovul are lovitura de start şi atacă la poarta din stânga.În primul minut a apărut şi prima mare ocazie a Stelei, Mihai Costea face un dribling scurt pe partea dreaptă, centrează la colţul scurt, Rusescu vine nemarcat şi reia cu capul pe lângă poartă.Minutul 39 aduce cea mai mare ocazie a oaspeţilor. Cristescu trimite pe lângă vinclu din 8 metri, la capătul unei acţiuni foarte frumos construită. Viveirso a pătruns în careu şi a pasat în gura porţii pentru Cristescu, care a ratat însă execuţia.Ghinion pentru Brasov, Penalty, Mihai Costea scapă singur cu portarul, Figueiras iese din poartă, atacantul Stelei a alunecă pe sub adversarul său, dar asistentul Nica semnalizează fault la “nouarul” gazdelor, Rusescu transformă lovitura de la 11 metri.Ocazie uriaşă pentru Braşov! MIN 52, Moutinho trece printre stelişti ca printre jaloane, ajunge la câţiva metri de poarta lui Tătăruşanu, în partea dreaptă, trage la colţul scurt, dar portarul Stelei respinge în corner.Contraatac la Stelei, Florin Costea încearcă o trecere printre doi adversari, dar îşi face mingea prea lungă şi pierde posesia, spre disperarea lui Latovlevici, care i-a cerut balonul în partea stângă.În minutul 66 Schimbare la Steaua! Florin Costea iese în huiduielile stadionului, intră Tibi Bălan.Apără Tătăruşanu! Ocazie uriaşă a Braşovului în minutul 69! Gafă în centrul apărării, Cristescu trage la vinclul de la colţul lung, dar Tătăruşanu scoate senzaţional în corner.În minutul 79 Tătăruşanu salvează din nou Steaua, Hadnagy îl lasă singur cu Tătăruşanu pe Buga, care este deposedat de portarul Stelei cu un procedeu de fundaş.Minutul 80, Şumudică se ceartă cu arbitrul de rezervă, Deaconu îl invită să vadă meciul din tribune.În gest de protest faţă de eliminare, Şumudică le face semne elevilor săi să se retragă din teren, meciul se reia, Şumudică preferă să stea pe tunelul de la vestiare.Brandan ratează incredibil în minutul 87, Stelistul rămâne singur cu portarul, pe care îl lobează, dar mingea nu prinde cadrul porţii.Tătăruşanu îşi salvează din nou incredibil echipa MIN 89,  centrare a braşovenilor, Latovlevici respinge cu capul spre propria poartă, dar colegul său dintre buturi are un reflex excelent şi scoate de la vinclu.După 6 minute de prelungire{90+6} meciul dintre Steaua şi Brşov a luat sfârşit în favoarea stelei, scor 1-0.

tadion: Stadion: Arena Naţională, Bucureşti

Arbitri: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – Cristi Nica (Ploieşti), Florin Păuneascu (Vâlcea)